Народното събрание е най-големият корпоративен клиент на "Мерцедес" в България. Това признание направи главният секретар на НС Огнян Аврамов малко след като обяви, че парламентът е обявил обществена поръчка за закупуване на 40 нови лимузини. Аврамов уточни, че икономически е по-изгодно да се пазаруват коли от тази марка, защото има централизирани доставки, обслужване, установена традиция със сервизи.
"Парламентарният автопарк е от 80 леки автомобила, като 80% са "Мерцедес" и 20% - БМВ", допълни Аврамов. Въпреки доброто сътрудничество с "Мерцедес" все пак имало възможност да се купят лимузини от други марки, но условието е да са с двугодишна гаранция без ограничения в пробега. В поръчката са посочени 14 възможни модела. Сред тях освен Мерцедес са изброени "Хюндай", "Опел", "Фолксваген", "Тойота", "Ауди", "Форд", "Волво". Крайният срок за изпълнение на поръчката е 31 януари 2007 г. В началото на ноември ще е ясно какви автомобили ще се поръчат.
През март депутатите обявиха, че за обновяване на колите ще бъдат заделени 825 хил. лв. Вчера обаче Аврамов каза, че 40-те автомобила ще глътнат около 1 250 000 лв. без ДДС. Определени са минимални технически параметри, както и критерии за сигурност на автомобила. Най-важното при закупуването ще е изгодната цена.
За последно НС си купи нови коли през 2004 г. 20-те скъпи лимузини бяха "Мерцедес C 200 Компресор". Тогава също се говореше, че е възможно новите возила да не са от тази фирма, но в крайна сметка надделя традицията. Всеки един от автомобилите струваше около 48 хил. лв.
Огнян Аврамов обясни още, че към 1 септември 52 коли на парламента са на около и над 300 хил. км, в това число 16 са на около и над 400 хил. км. При една депутатска командировка понякога се изминавали до 1700 км. "Това е много сериозна амортизация, все по-често се развалят автомобилите, почти всекидневно подписвам финансови документи за ремонти", призна главният секретар. За 2005 г. били похарчени 70 хил. лв. за ремонти. Закупените нови коли ще заменят най-амортизираните. НС има договорка с "Мерцедес" да връща старите коли и да купува нови на по-ниска цена, но това не било позволено от Закона за обществените поръчки.
Проучване на портал "Европа" отпреди два месеца показа, че България е сред европейските страни, които харчат най-много пари за поддържане на депутатските автомобили. Единствените ни "конкуренти" са Германия и Румъния.
|
|