Въпреки засилените медийни изяви и посещенията на премиера Сергей Станишев в Страсбург и Брюксел през последните дни, новините за присъединяването на България към ЕС продължават да са песимистични.
Министърът по европейските въпроси на Франция Катрин Колона и германският евродепутат от Европейската народна партия Маркус Фербер поискаха вчера да бъдат наложени предпазни клаузи на България и Румъния. Докладчикът за България в Европарламента Джефри ван Орден пък прогнозира, че окончателното решение кога страната ни ще влезе в ЕС ще се отложи от октомври за декември. Това може да забави ратификацията на договора ни от някои страни като Германия, които вече заявиха, че ще изчакат оценката на ЕК, преди да гласуват документа.
Катрин Колона заяви вчера пред Ройтерс, че България и Румъния трябва да се присъединят към ЕС през 2007 г., но с предпазни клаузи в сферите, където не са достатъчно подготвени. "Това би могло да бъде интересна формула, позволяваща на България и Румъния да положат усилията, изисквани в тези области", смята тя.
Германският евродепутат от Европейската народна партия Маркус Фербер също поиска налагане на строги ограничения за Румъния и България, ако двете страни не ускорят темпото на реформите, съобщи "Букурещ дейли нюз". В миналото Фербер често е критикувал Румъния, но сега е осъдил бавния темп на реформите и в България. По думите му двете страни са готови само частично за членство.
Фербер заявява, че на България и Румъния не трябва да се позволява да участват във вземането на решение в чувствителни области като правосъдие и сигурност веднага след приемането им. Той критикува ЕК и Европейския съвет, че са игнорирали общественото мнение, като най-напред са определили дата за приемане на двете страни, а след това са смекчили критериите за тях.
Ръководителят на пресцентъра към Министерския съвет "България в ЕС" Георги Готев заяви вчера, че България е изненадана от изказването на Джефри ван Орден. Според него за промяната на позицията е допринесло непремерено изказване на румънския президент Траян Бъсеску, който преди дни каза, че ако Великобритания ограничи достъпа на румънски работници, ще има реципрочна мярка за британски работници в Румъния. Готев каза пред "Сега", че е изказал мнението си като журналист от в. "Стандарт", което не ангажира властите. Агенция "Фокус" обаче го е цитирала в другото му качество - като шеф на пресцентъра.
-----------------
ГРАФИК
26 септември - Европейската комисия (ЕК) огласява пред Европарламента (ЕП) в Страсбург своя трети и решителен доклад за готовността на България и Румъния да се присъединят към ЕС. Възможно е той да препоръча задействане на предпазни клаузи. Ако не бъде спомената изрично дата на присъединяване, ще се смята, че важи посочената в присъединителния договор дата 2007 г. Окончателното решение обаче ще се вземе от Европейския съвет - висшия орган на ЕС, съставен от държавните и правителствени ръководители на 25-те страни членки.
28 септември - Германският Бундестаг започва обсъждане на присъединителния договор на България и Румъния.
2 октомври - Очаква се ратификация във френския Сенат, след като Националното събрание на Франция одобри договора на 27 юни.
3 октомври - Вероятно начало на ратификация на договора в Дания, която е една от последните три държави, в които ратификацията още не е в заключителен етап.
12 октомври - Европейският съвет ще приеме на минисесия в Брюксел свои доклади за България и Румъния, написани от докладчиците за двете страни Джефри ван Орден и Пиер Московиси. Възможно е техният тон да бъде по-малко критичен от доклада на ЕК, както стана през есента на 2005 г.
20 октомври - Междинната среща на високо равнище във финландския град Лахти вероятно няма да се произнесе окончателно нито за датата на приемането на България и Румъния, нито за предпазните клаузи.
14-15 декември - Европейски съвет в Брюксел. Това е последната възможност да се даде окончателен отговор на въпроса кога и при какви условия ще се присъединят България и Румъния.
Без клаузи шайката около "Гоце" Парванов ще окраде помощите от ЕС!
А и Путин ще намаже!