Анонимен сигнал за бомба на аерогара София блокира подстъпите към летището и вдигна на крак екипи на ДОТИ, жандармерия, "Терор" и противопожарната служба.
В 12,20 ч. анонимен мъжки глас се обадил на летището и съобщил, че на сектора за пристигащи полети е поставил 12 килограма експлозиви, съобщи МВР. Веднага след това аерогарата бе затворена, пътниците изведени, а екип на ДОТИ проверяваше сградата за взривни устройства. През двата часа, в които продължиха издирвателните работи, към аерогарата се образуваха километрични опашки от автомобили. В сектора за заминаващи хората бяха допускани само срещу билет за пътуване. Пред проверявания сектор пък посрещачи се провикваха към обърканите пътници, които бяха посрещнати от униформени, вместо от близки. Полицаи контролираха и движението пред летището и забраняваха на посрещачи да паркират до полицейските ленти. Въпреки търсените взривове до входовете на сектора освен редовните таксита, автобуси и други автомобили необезпокоявано премина камион, превозващ гориво.
Едва към 14 ч. стана ясно, че екипът, който е издирвал бомбата, не е открил никакви взривни устройства.Тогава и движението на пристигащи и заминаващи от аерогарата се нормализира. МВР продължава издирването на анонимния телефонен терорист. По неофициална информация той посочил, че иска автономия на Североизточна България, в която включил само Шумен и Разград.
Заплахата на аерогарата дойде три дни след като от МВР се похвалиха за осуетен атентат на 31 август на варненското летище. От министерството изтъкнаха, че за последната седмица това е трети случай, в който "полицията реагира професионално за предотвратяване на евентуални терористични действия". Също на 31 август журналист от столичен вестник изпробва реакцията на полицаите, като остави кашон с химикали в софийското метро.
Междувременно шефът на летище София Пламен Станчев призна вчера, че е бил принуден да накаже с "последно предупреждение" подчинения си, който е обслужвал рентгена на 17 юли заради пътника, който успя да кацне на летището в Малта с фойерверки в ръчния си багаж. "Мисля, че далеч по-важното в случая е да се види дали не трябва да се променят инструкциите за работа, отколкото да наказваме хората", каза той.