Кабинетът ще се представи пред хора на бизнеса, синдикати, неправителствени организации и др. с два хвалебствени доклада на Световната банка. В документите се отчита напредъкът на страната ни по ключови въпроси като борбата с корупцията и средата за правене на бизнес. Те ще бъдат представени днес в Министерския съвет. Инициативата е на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Директорът на банката за Европа и Централна Азия Шерил Грей също ще бъде на срещата с представителите на бизнеса, профсъюзите, местната власт и НПО.
Единият документ на банката - "Антикорупционната реформа в страните в преход - кой успява и защо", е от края на юли т.г. и обхваща периода 2002 - 2005 година. Той отчита, че България е лидер в Източна Европа по рязко съкращаване на подкупите по границите си. В документа се казва, че само 24% от шофьорите на тирове са принудени да дават рушвети на български митничари, което е най-ниският процент на Балканите. Според доклада в България и Румъния честотата на взимане на рушвети във всички области е намаляла значително. Като цяло за региона се забелязва и намаляване на размера на подкупите - средният рушвет е паднал от 3.6 на 2.9% от дохода на фирмите.
Другият доклад - "Да правим бизнес 2007", пък отчита, че страната ни е на предното 11-о място сред 175 държави по реформиране на бизнес средата в полза на бизнеса през последната година. България е похвалена например за намаляването на данъчната тежест. На фона на нашите успехи в тази област обаче Румъния е "топреформатор". Тя заема второ място в класацията. При съседите откриването на фирма например отнема три пъти по-малко време, отколкото у нас.
Макар че броят на процедурите за стартиране на бизнес са намалели, това не е довело до скъсяване на времето, което губят фирмите за целта - то остава 32 дни. За последната година не е спаднало и времето, което бизнесът отделя за плащане на данъци - цели 616 часа. Не е намаляло и времето, което българските фирми отделят по процедурите за внос и износ - съответно 25 и 26 дни.
|
|