:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,175
Активни 659
Страници 26,642
За един ден 1,302,066

Кабинетът се показва с лаври от Световната банка

Кабинетът ще се представи пред хора на бизнеса, синдикати, неправителствени организации и др. с два хвалебствени доклада на Световната банка. В документите се отчита напредъкът на страната ни по ключови въпроси като борбата с корупцията и средата за правене на бизнес. Те ще бъдат представени днес в Министерския съвет. Инициативата е на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Директорът на банката за Европа и Централна Азия Шерил Грей също ще бъде на срещата с представителите на бизнеса, профсъюзите, местната власт и НПО.

Единият документ на банката - "Антикорупционната реформа в страните в преход - кой успява и защо", е от края на юли т.г. и обхваща периода 2002 - 2005 година. Той отчита, че България е лидер в Източна Европа по рязко съкращаване на подкупите по границите си. В документа се казва, че само 24% от шофьорите на тирове са принудени да дават рушвети на български митничари, което е най-ниският процент на Балканите. Според доклада в България и Румъния честотата на взимане на рушвети във всички области е намаляла значително. Като цяло за региона се забелязва и намаляване на размера на подкупите - средният рушвет е паднал от 3.6 на 2.9% от дохода на фирмите.

Другият доклад - "Да правим бизнес 2007", пък отчита, че страната ни е на предното 11-о място сред 175 държави по реформиране на бизнес средата в полза на бизнеса през последната година. България е похвалена например за намаляването на данъчната тежест. На фона на нашите успехи в тази област обаче Румъния е "топреформатор". Тя заема второ място в класацията. При съседите откриването на фирма например отнема три пъти по-малко време, отколкото у нас.

Макар че броят на процедурите за стартиране на бизнес са намалели, това не е довело до скъсяване на времето, което губят фирмите за целта - то остава 32 дни. За последната година не е спаднало и времето, което бизнесът отделя за плащане на данъци - цели 616 часа. Не е намаляло и времето, което българските фирми отделят по процедурите за внос и износ - съответно 25 и 26 дни.
1
1601
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
12 Септември 2006 08:03
Браво на Румен! Издействува си подходящи доклади точно когато трябват!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД