По време на бедствие като наводненията дарителят няма възможност да види покрита ли е съответната нужда или не и затова се получава дублиране и неефективно разпределение на даренията. Това сочи проучване на Българския донорски форум отпреди месец, за което съобщи шефката му Весела Герчева. В организацията членуват дарителски организации, които искат да се създаде постоянна база данни, която да се актуализира постоянно и по-добре да ориентира донорите.
Неуместно е отново да се сетим за този механизъм, когато водата ни залее, защото тогава няма да има време да се реагира тепърва, смята Герчева. Според нея поради липсата на информация миналата година камиони с хуманитарна помощ на БЧК и КЕЪР са се озовавали на едно и също място.
След наводненията миналата година в министерството на бедствията беше създаден подобен пилотен проект. По "Програмата за възстановяване от наводненията", финансирана от Американската агенция за международно развитие и реализирана от КЕЪР Интернешънъл-България, бяха разпределени 1 млн. долара. Целта при стартиране на програмата беше да се събере сигурна, актуална и точна информация относно нуждите на целевите групи. Министерството на Емел Етем изпрати писма до 239 общини с молба за информация. Отговориха половината от тях, докладвайки за нуждите на над 2300 домакинства и над 260 институции. Беше създаден координиращ механизъм, така че и други донори да помогнат и помощите да не се дублират.
"Това е много добър модел и искаме да се доразвие, за да има повече прозрачност при разпределяне на даренията", каза Весела Герчева. Дарителите искат да има постоянна информация по различни критерии - колко домакинства се нуждаят от помощ, от каква, дали е покрита вече, както и за типовете хуманитарна помощ.
В министерството на бедствията мислим за създаване на такъв постоянно действащ механизъм, най-вероятно на сайта на Гражданска защита, но на този етап е въпрос на нормативна уредба, обясниха служители от ведомството. Според тях в момента не може да се вмени като задължение на кметовете да подават тази информация, а и по време на бедствие те са много натоварени. След приемането на закона за бедствията подобен механизъм може да бъде разписан в правилника за прилагането му, казаха още от ведомството на Етем. Най-вероятно с това ще трябва да се занимават и специално оторизирани служители, които по време на бедствие ще имат и това задължение.
|
|