(Продължава от 1-а стр.)
Кметът на Рудозем Асан Чакъров (ДПС) отказа коментар по случая с обяснението, че не знае за него, а и той бил ангажиран с другия отбор на Рудозем, който е в по-горната "В" футболна група.
Според кмета на Смолян Дора Янкова бързо трябва да се приеме закон за рекламата в България, който да дава яснота за допустимите граници за използване на светските и религиозни символи, включително и в спорта. "Този закон трябва да бъде прост, ясен и лаконичен", обясни Янкова. Според нея е крайно време да си подредим държавата по правилата на светската държава, отчитайки религиозните свободи.
Комисията за защита от дискриминация също ще обсъди случая тази седмица и ще реши дали да се самосезира по медийни публикации. "За нищо на света не трябва да се допуска на терена да излизат отбори, представители на две религии, защото това вече няма да е футбол, няма да е спорт", коментира Зора Генчева, член на комисията и теолог по професия. Според нея носенето на религиозни символи е строго индивидуално и неприкосновено чувство и то не трябва да се забранява, но трябва да се разпишат правила как и кога това не може да става. "Ако на терена започне да се прави реклама на религиозни символи и това звучи като предизвикателство, това вече не е нормално", смята Генчева. Заради случая със забрадките ОИРК е под наблюдение на комисията, напомни Генчева.
---каре---
ОИРК действа в страната от края на 2004 г. Шефовете на сдружението - Ариф Абдулллах, Селви Шакиров и Исмет Рашидов, са възпитаници на религиозни университети в Йордания, но отричат да получават средства от чужбина. Освен че спонсорират футболен клуб, те организират концерти, на които се изпълняват песни за Аллах на български език и провеждат семинари за млади мюсюлманки. В предаването на bTV "Репортерите" бе подчертано, че сред мюсюлманите в Родопите има противоречиво отношение към дейността на ОИРК. Едни смятат, че обединението утвърждава морални и духовни ценности, а други наричат ОИРК "талибани".
|
|