България и Румъния ще станат пълноправни членове на ЕС на 1 януари 2007 г., но ще бъдат поставени под строг контрол чрез механизъм за сътрудничество и проверка заради недостатъците в тяхната подготовка. Това обяви вчера пред Европейския парламент председателят на ЕК Жозе Барозу.
Очертаващият се своеобразен политически борд раздели политиците у нас.
Президентът Първанов сравни решението на ЕК с влизане в Шампионската лига, а премиерът Станишев - с падането на Берлинската стена. Опозицията пък разкритикува властта, че е допуснала страната да бъде поставена под карантина.
Барозу и комисарят по разширяването на ЕС Оли Рен представиха вчера пред евродепутатите третия мониторингов доклад за двете страни. До последния момент ЕК съгласуваше заключенията, които акцентират върху несвършената работа. Тепърва със страните членки ще се съгласува механизмът за сътрудничество и проверка в сферите на съдебната реформа и борбата срещу корупцията, прането на пари и организираната престъпност. Напредъкът ще се следи по 6 параметъра за България и 4 за Румъния. На всеки 6 месеца ще се отчита постигнатото. Ако има трайно изоставане, ЕК ще задейства предпазните клаузи. Първата ревизия ще бъде след 31 март. Процедурата ще се повтаря на всеки 6 месеца.
Всички политически групи в ЕП, с изключение на "Зелените", приветстваха вчера присъединяването на България и Румъния. Лидерът на "Зелените" Даниел Кон-Бендит (Германия) говори разпалено срещу Еврокомисията, защото при всяко разширяване досега тя е обещавала институционална реформа, но после е правила компромиси. "Стига лъжи!", провикна се той от трибуната.
Председателят на Комисията по външната политика на ЕП Елмар Брок се възмути, че нито един поръчков убиец не е вкаран още в затвора, и заяви, че ще следи още по-стриктно как се развиват съдебните процеси по нашумелите престъпления у нас.
"България не е напълно подготвена, но критичната маса от проблеми е преодоляна," каза вчера ръководителят на делегацията на ЕК у нас Димитрис Куркулас. Той определи момента като исторически и изрази надежда, че България ще усвои всичките 4 милиарда и 300 млн. евро за първите 3 години от членството си.
И вчера не стана ясно какъв е екшън планът, с който България е избегнала опасността от налагането на предпазни клаузи.
|
|