И тази година всяка изпитна работа за гимназиите ще се проверява от двама оценители, които не се познават. Всяка папка с писмени работи ще се разпределя така, че да не попада в ръцете на проверители от едно и също училище. Задължително се изисква и единият да преподава в 7-и клас, а другият - в гимназията.
Това гласи изпратена от МОН инструкция до регионалните инспекторати на образованието. Редът важи както за изпита по математика, така и за този по литература. Вчера започна проверката на писмените работи върху "Ангелинка" в цялата страна.
Регламентът изисква папките с анонимните работи да се раздават на случаен принцип. Не е ясно обаче дали всички инспекторати прилагат един и същ ред на случаен подбор. За пръв път вчера в разпределението на папките в столицата участваха журналистите. Те собственоръчно разпределиха голяма част от работите срещу подпис от проверителите. Всички проверители декларираха вчера, че не дават частни уроци и нямат деца, които кандидатстват.
Миналата година в столицата бе приложен друг подход. Председателят на комисията Станислав Георгиев предварително беше разпределил кой оценител коя папка да получи, преди в тях на случаен принцип да се прошнуроват работите на децата. Георгиев бе екстрено назначен пак за шеф на комисията онзи ден. От инспектората не обясниха защо е предприета рокадата.
Първият проверител поправя грешки с червен, а вторият - със зелен химикал. Оценителите нямат право да обсъждат работите при проверката. Достъп на външни лица до тях не е позволен.
|
|