Въпреки непреодолените щети от миналогодишните порои и финансовите проблеми на общините, парите, които ще бъдат отпускани през 2007 г. по линия на Комисията по бедствия и аварии, ще бъдат орязани. Това стана ясно от изявление на вицепремиера Емел Етем по време на форум на местните власти край Варна. Бюджетът за бедствия догодина ще е 70 млн. лв. 10 на сто от тях най-вероятно ще са за превенция. През 2006 г. средствата са 118 млн. лв., като в тях не влиза сумата за превенция. Сметката сочи, че сумите, с които реално ще бъдат покривани щети, са орязани почти двойно.
Етем не обясни причината за съкращаването, но призова кметовете да степенуват приоритетите си. По-добре било да искат пари само за неща, които могат да свършат реално. Тя ги помоли и да не засипват хаотично институциите с искания. "Не гледайте на мен само като на касичка, а като на партньор", обърна се вицепремиерката към общинарите.
Етем съобщи, че до края на годината министерството й ще разполага с досие на всяка община за това какви средства е получилa. Като пример за неефективно използване на ресурсите тя даде Оряхово, където свлачището не било овладяно, въпреки че през последните 8 години били отпускани много средства.
Вицепремиерът обясни, че до юни-юли ще бъде изграден центърът за космически мониторинг. Чрез него ще се получава сателитна информация за процесите на земята и в атмосферата. "Ще можем да следим валежите, замърсяванията, сечта и пожарите", поясни Етем. В момента се обмислял софтуер, чрез който информацията да бъде достъпна за колкото се може повече институции. Проучвания щели да се извършват и чрез безпилотни самолети. Летателните апарати ще се произвеждат в България.
"Надявам се в очертаващия се излишък Министерският съвет да одобри средства за екипиране и техника на Гражданска защита", допълни Етем. За нефтения разлив по Дунав тя съобщи, че е получено дарение от биоагенти, но парите щели да стигнат само за една област, най-вероятно Монтана. Все още басейновата дирекция и МОСВ не са определили място за съхранение на отпадъците.
---
ПРИЗНАНИЕ
Емел Етем призна, че пълна карта на опасните сгради в България трудно може да се направи. До 15 ноември министерството трябва да разполага със справка за рисковите обекти, предоставена от общините. Етем припомни, че кметовете трябва да контролират обезопасяването на сградите.
|
|