:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,690
Активни 701
Страници 23,620
За един ден 1,302,066

Двойно орязване на средствата за бедствия догодина

От началото на лятото Етем ще разчита и на център за космически мониторинг
Емел Етем
Въпреки непреодолените щети от миналогодишните порои и финансовите проблеми на общините, парите, които ще бъдат отпускани през 2007 г. по линия на Комисията по бедствия и аварии, ще бъдат орязани. Това стана ясно от изявление на вицепремиера Емел Етем по време на форум на местните власти край Варна. Бюджетът за бедствия догодина ще е 70 млн. лв. 10 на сто от тях най-вероятно ще са за превенция. През 2006 г. средствата са 118 млн. лв., като в тях не влиза сумата за превенция. Сметката сочи, че сумите, с които реално ще бъдат покривани щети, са орязани почти двойно.

Етем не обясни причината за съкращаването, но призова кметовете да степенуват приоритетите си. По-добре било да искат пари само за неща, които могат да свършат реално. Тя ги помоли и да не засипват хаотично институциите с искания. "Не гледайте на мен само като на касичка, а като на партньор", обърна се вицепремиерката към общинарите.

Етем съобщи, че до края на годината министерството й ще разполага с досие на всяка община за това какви средства е получилa. Като пример за неефективно използване на ресурсите тя даде Оряхово, където свлачището не било овладяно, въпреки че през последните 8 години били отпускани много средства.

Вицепремиерът обясни, че до юни-юли ще бъде изграден центърът за космически мониторинг. Чрез него ще се получава сателитна информация за процесите на земята и в атмосферата. "Ще можем да следим валежите, замърсяванията, сечта и пожарите", поясни Етем. В момента се обмислял софтуер, чрез който информацията да бъде достъпна за колкото се може повече институции. Проучвания щели да се извършват и чрез безпилотни самолети. Летателните апарати ще се произвеждат в България.

"Надявам се в очертаващия се излишък Министерският съвет да одобри средства за екипиране и техника на Гражданска защита", допълни Етем. За нефтения разлив по Дунав тя съобщи, че е получено дарение от биоагенти, но парите щели да стигнат само за една област, най-вероятно Монтана. Все още басейновата дирекция и МОСВ не са определили място за съхранение на отпадъците.

---

ПРИЗНАНИЕ

Емел Етем призна, че пълна карта на опасните сгради в България трудно може да се направи. До 15 ноември министерството трябва да разполага със справка за рисковите обекти, предоставена от общините. Етем припомни, че кметовете трябва да контролират обезопасяването на сградите.
3
1585
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
14 Октомври 2006 04:55
Детска игра на любимата мъгла. Средства за бедствията няма, но за джамийки, предизборни кампанийки на действащ президент има........
14 Октомври 2006 09:24
Двойно обрязване на средствата за бедствия догодина
15 Октомври 2006 17:15
Валежите се измерват и проследяват по-успешно с комбинирани наблюдения (спътникови + радиолокационни). Иначе нямаше такава космическа страна като USA да поддържа наземната си мрежа от метеорологични радиолокатори NEXRAD. В България има десетина метеорологични радиолокатора (на ръководство на въздушното движение, на градушкарите и на БАН) само, че и досега те не са обвързани в единна мрежа. А начини има, нищо че радиолокаторите са от различни производители и се използуват за различни цели. Що се отнася до пожарите и сечта - "много трудно" ще се получава информация в реално време, когато над България е облачно. Т.е. в повечето случаи системата няма да може да служи за аларма, а ще може да установява фактическата обстановка, когато се появят подходящите метеорологични условия за наблюдения във видимата област.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД