Заради привилегиите, които дава удостоверението за инвалидност, броят на хората с фалшиви документи се оказва фрапиращо голям. "50% от хората с увреждания имат фалшиви документи за инвалидност", обяви социалният министър Емилия Масларова. През последната година инвалидите са се увеличили 2 пъти и вече са 850 хиляди, допълни тя.
С експертиза за инвалидност може да се внесе кола без мито. Собственикът й пък има право да я паркира почти навсякъде. Инвалидите имат право и на пари за транспорт, интернет, обучение, лекарства, балнеолечение.
Освен това много хора се пенсионират по "инвалидност", но не заради заболяване, а защото не им стига стаж или възраст. Един човек с увреждане получава годишно от бюджета средно по 727 лв., а на месец - по 60.60 лв., съобщи преди време Масларова.
"Социалното и здравното министерство проверяват всякакви сигнали и искат да засилят контрола върху издаването на ТЕЛК-ови решения. Вече има лекари от ТЕЛК-овите комисии, които са дадени на прокурор заради фрапантни нарушения", обясни Масларова. Така например при проверка се установило, че човек, който по документи е с ампутиран крак, всъщност е напълно здрав. Шофьор на такси пък се водел сляп. Имало хора с по 11 документа, които им давали различни привилегии като инвалиди. Общо държавната издръжка на инвалидите възлиза на над 1 млрд. лв., сочат сметките на социалното министерство.
"Родителите, чиито деца не ходят на училище до 8 клас, да губят правото си на социални помощи", сподели нова идея Емилия Масларова. "Над половината от хората, които ползват социално подпомагане, са с приличен брой деца. Те трябва да са отговорни родители и да бдят детето им да има образование", коментира Масларова.
Ако идеята стане практика, това ще е най-тежката мярка за принуда на родителите да пращат децата си на училище. От началото на учебната година Масларова вече въведе и условие да се спират детските надбавки на родителите при повече от 5 неизвинени отсъствия на детето.
Друга идея на министърката е и учениците до 8-и клас, които редовно посещават училище, да бъдат стимулирани със стипендии от по 10-20 лв. Тя засега обаче не е видяла бял свят.
"За първото полугодие парите, плащани за социални помощи, са намалени с 10%", похвали се Масларова. Това означава, че повече хора работят и не се нуждаят от тях, смята тя. От 1 юли е в сила и промяната, според която се спират помощите на бедни, които не са си намерили работа 18 месеца след като са минали на подпомагане от държавата.
"Родителите, чиито деца не ходят на училище до 8 клас, да губят правото си на социални помощи", сподели нова идея Емилия Масларова.
Най-накрая една добра идея.