:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,624
Активни 686
Страници 20,554
За един ден 1,302,066

Въпреки очакванията имотите няма да поскъпнат заради ЕС

Пазарът е пренаситен с жилища, инвеститорите се насочват към Румъния
Големите очаквания на продавачите на жилища за рязък скок на цените на имотите заради влизането на България в ЕС няма да се оправдаят. Догодина цените на жилищата у нас ще се задържат около сегашните нива, а на панелките и старото строителство дори ще тръгнат надолу.



Това прогнозираха вчера участници в европейския конгрес на Международната федерация за недвижими имоти (FIABCI) и 12-ата конференция на Централноевропейската мрежа на Асоциациите за недвижими имоти (CEREAN), които се състояха в столицата.

Основната причина за тази прогноза е, че предлагането вече изпреварва търсенето. До края на тази година на пазара само в столицата ще бъдат завършени около 2 млн. кв. м, или около 20 000 нови апартамента. В същото време други 380 000 кв. м жилищна площ стоят непродадени още от миналата година.

По данни на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ) в момента цените на панелките и нереновирани апартаменти варират между 380 и 500 евро за кв. м. Жилище от средния сегмент в София, Варна, Бургас и Пловдив се купува между 500 и 900 евро за кв. м. Цените на качествените апартаменти започват от над 900 евро, като само за някои изключителни имоти в столицата квадратният метър може да стигне до 2000-2200 евро.

"Занапред ще се котират главно проекти с добра локация, в благоустроен район и качествено строителство. Това се отнася както за жилищните имоти, така и за апартаментите от типа "втори дом", заяви шефът на компанията за недвижими имоти "Форос" Добромир Ганев.

Хладен душ върху очакванията за свръхпечалба от български имоти изля и британският тв канал "Channel 4". Той огласи класация на 20-те най-популярни места за инвестиране в недвижимост в Европа. На първо място е Румъния, а България изобщо не е спомената. Според изчисленията на британците, ако днес в Румъния в имот се вложат 100 000 лири, след 10 години възвръщаемостта ще е 500%. След Румъния се нареждат Полша, Португалия и балтийските страни, а на последните места са Кипър, Испания и Италия с 250% възвръщаемост.

Според създателите на класацията пазарът на имоти у нас е станал твърде несигурен, за да правят каквито и да било прогнози. Освен това презастрояването на курортите е намалило стойността на България като добро място за инвестиране.

И през следващата година хит на имотния пазар ще бъдат офисите. Атрактивни се очаква да бъдат също инвестициите в балнеоложки центрове и в индустриална собственост. Според анализите на "Елта консулт-CBRE" за първото полугодие се отчита 35% ръст на инвестициите в имоти извън столицата. Горещи точки са Варна, Бургас и Пловдив. След тях се класират региони като Стара Загора и Велико Търново.



----- ВЪЗМЕЗДИЕ----------

Има вероятност собствениците на опасни сгради, без значение дали става въпрос за стари, неподдържани здания или за нови строежи да бъдат наказвани със затвор. Идеята е това да стане чрез прецизиране на Наказателния кодекс, обяви вчера зам.-министърът на регионалното развитие Савин Ковачев. Според него местната власт трябва да затегне строителния контрол и издаването на разрешенията за строеж. Общините трябва да направят преглед на съществуващия сграден фонд и опасните сгради, които не могат да бъдат ремонтирани, да се съборят.

Обмисля се също вариант с изменения в Закона за устройство на територията да се разширят правомощията на регионалния министър и занапред той да одобрява разрешенията за строеж в курортите с национално значение. Сега в тези зони местната власт съгласува с министъра само устройствените планове.
141
5321
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
141
 Видими 
14 Октомври 2006 01:13
Интересно, явно в редакцията няма хора, разбиращи поне малко от имоти...
Тези приказки за наситения пазар и предстоящето падане на цените вече ги чета повече от година и цените все растат и ще продължат да растат!...
Вероятно ще има задържане на новото строителство поради ниското качество, нереалната площ, лошото разпределение, но старото строителство - от преди 89 г. - ще продължи да се търси и да поскъпва - особено тухла и ЕПК...
14 Октомври 2006 02:12
Държавата вече и да иска не може да упражнява контрол върху цените на имотите. Това е пазар.........
14 Октомври 2006 02:34
Така е. "заради ЕС" растяха главно алчността, продажността, престъпността, глупостта... После ще видим.
Тие люде (или людоеди) така и не са разбрали, че не предлагането или държавата ще набави търсенето. Виж, когато в София има небостъргачи с неони *някаква мутра Inc.* по тях... Наистина, седалка (ако ще и под-субрегионална) на некоа мултинационалка или поне европейска агенцийка сигур ще помогнат. То не че има голям ищах и кой знае какъв избор, но, викам си, - все още няма "Европейска агенция за борба с корупцията" - дано се сетят веднага да я предложат и заявят домакинство още през януари, преди да я грейнат румънците.
14 Октомври 2006 02:39
Да , да ама не...пак:
Как така няма да поскъпнат имотите?! Като се вдигне жизнения стандарт (‌ а няма как това да не стане, ако ще се приближаваме до Европа, па камо ли ако ще влизаме в нея) как няма да се вдигнат цените на всичко?
И като се отвори икономикат ани за ЕС, как няма да има чужденци - частни или фирми, все едно, които да купуват?
И‌ като има повече търсене, как няма да ес вдигнат цените на това което се търси?

Абе.. поживем , увидим

Жули
14 Октомври 2006 08:25
Никой пазар на имоти в света не се крепи дългосрочно на външно търсене. Основата на пазара са местните граждани. В момента пазарът е загубил основата си, защото се е отдалечил на светлини години от покупателната способност на българите. Увеличението е чисто спекулативно, защото себестойността на кв.м. е не повече от 200 евро, а цените особено в София са 600-800 евро. Т.е. пазарът има много накъде да се срива и лавината е въпрос на време.
14 Октомври 2006 09:41
Очакванията на КОГО
14 Октомври 2006 10:21
Информацията за Канал 4 е поне от няколко месеца. От тогава до сега не се забелязва втурване на голям брой инвеститори натам. Румъния има по-студен климат, а инвеститорите по правило се отправят към по-топли места. Даже Финландия беше рекламирана като място за инвестиции, но аз лично не познавам някой, имащ намерение да купува там. Купува се в Испания, Франция, Италия, Португалия и напоследък България, все страни с по-топъл климат. Много се рекламира Турция, но не се смята за сигурно място, а е и по-далече.
В България цените могат да паднат, а могат и да продължат да растат. Всичко зависи от икономиката. Ако има бързо развитие и цените ще растат бързо. Както в Ирландия, още преди 6-7 години говореха за срив, но... цените се удвоиха. В дългосрочен план такава инвестиция по правило е печеливша, пък и човек все трябва и някъде да живее, не може да чака с години цените да паднат, та тогава да купува.
14 Октомври 2006 11:53
Dobri_Bozhilov .
Относно писанията по горе:
В България свободен пазар на имоти реално не съшествува. Банките след някоя друга година ще се превърнат в крупни собственици на недвижими имущества и ще диктуват цените, след като в сила влязът клаузите по договорите за дългосрочните кредити.
1000-2000 евро квадратен метър в София??? Е колко трябва да се вдигне стандарта, та човек от средната класа да си позволи тоя лукс? Такива са цените също в Германия, Холандия....... Какви са заплатите там, какви тук.
Всички които си мислят, че след като влизаме в Европа, стандарта на живот ще ни скочи от раз, да се опомнят! Това ще бавен и мъчителен процес. Тепърва цените на енергията, услугите и стоките от първа необходимост ще растът. Все по малко хора ще могат да отделят за собствен дом и ще са принудени да живеят под наем. А колко високи са наемите на жилищата? И кога с приходите от тези наеми ще се изплати едно жилище?
С две думи: едва ли тези които са инвестирали сериозно в ново строителство, ще забогатеят. Тези които са купили за собствени нужди, ще трябва да се преборят с инфлацията.
Ако цените продължат да се движат нагоре, то това ще е поредното доказателство, че живеем в една уникална страна.
14 Октомври 2006 13:11
Абе вие пиете ли преди 6 вечерта, хм, .. просто се чудех и затва питам?
Аз щото избягвам.
14 Октомври 2006 13:21
Тези, дето са инвестирали сериозно в ново строителство, са отдавна забогатели и сега само препират. Дори да почнат да продават на строителната стойност, пак са на кяр.
Да му мислят купилите 4-5 пъти отгоре - както казва кумица Аня, набутались.

Edited by - Simplified Solutions on 14/10/2006 г/ 13:22:49

14 Октомври 2006 13:25
mяу да ви имам проблемите мяу

Редактирано от - Деригъзан на 14/10/2006 г/ 18:39:39

14 Октомври 2006 13:26
Не само какви са цените и доходите в Холандия, Ирландия и пр., а какво е и качеството на строителството и въобще на предлагането там.
Иначе ми писна да слушам глупости от сорта на "стандартът щял да се вдигне, оттам и цените ще растат". Стандартът може да расте неограничено на практика, но цените се определят единствено от търсенето. Ако няма търсене, стой си, Ганьо, колкото искаш, пък слагай и по 5000 евро на квадрат. Ако има кой да ти го купи...
А повишаването на стандарта може да помогне на българите да се ориентират към пазари, които гарантират и по-голяма гражданска сигурност на същата цена на квадрат жилищна площ. Аз например, често отскачам до една западноевропейска столица (нарочно не споменавам коя) и следя как е пазарът там. Ами на центъра й е не по-скъпо от повечето имоти от софийския център, а допълнителните удобства и качеството на жилищата са далеч по-големи. Да не говорим, че там апартамент без да е перфектно ремонтиран и готов за живеене въобще не може да стигне до пазара. Е, какво ще кажете, невярващи брокери, дето продължавате да пишете щуротии?
14 Октомври 2006 13:28
Приказките на "Националното сдружение за недвижими имоти" са като извадени от "Приказките от хиляда и една нощ". За пореден път. Тъй като познавам работата на това дружение поне от пет години насам и знам, че работата им се заключава само в провеждането на курсове по обучение на брокери, както и организирането на ежегодни "семинари" в Евсиновград, то съм сигурна, че тяхната перманентна намеса в особено важни за пазара на недвижимите имоти моменти преследва тесни интереси на конкретни агенции и не почиват на реални данни и реалистични прогнози. "Компетентните очаквания, които се очакват да се случат след 1-ви януари 2007 г. гонят само и единствено изкуственото раздвиждане на пазара, затегнат в последните месеци от влизането на България в ЕС. В момента много строители, а и не малко частни лица задържат собственостите си, очаквайки спекулативно покачване на цените им от Нова година. И това е неизбежно, дори да бъде само еднократно покачване, то ще бъде факт. Обяснението за това развитие на пазара на имоти е просто: търсенето в момента е неудовлетворено и предлагането има нужния лост да определя бъдещата цена. Е, как ще преживяват горките агенциите до кр. на годината при условията на толкова слаб пазар? Ми няма да преживяват и затова търсят начини да ву повлияят всячески, пускайки слухове, че цените няма да се повишават, оттам собствениците да се успокоят и да започнат да продават отново. Това обаче е твърде травиален и безплоден опит, и мнозина няма да се подадат. А тези, които ще го сторят поради различни причини ще вдигнат малко цената още отсега и фактически ще наложат нови равнища на плавно увеличаващи се цени, които ще стигнат епогея си след януари 2007 г.

Редактирано от - gtch на 14/10/2006 г/ 13:33:27

14 Октомври 2006 14:39
Нещо повече дори-не само имотите няма да поскъпнат, но ще се сринат и редица други цени-примерно на тока, на колите, на свинското, на...който има хабер от борсата знае, че преди очакваното събитие цените се вдигат спекулативно и удрят тавана. Като самото събитие настъпи, цената бележи спад.
Нема начин който е проигравал некои варианти по борсата да не го е забелязъл.
Та пикът отмина, още повече, че за да се уеднаквят цените ни с европейските, нашите трябва да паднат за много стоки, щото отдавна са ги задминали.
Освен това при едно относително по-освободено движение на работната сила, офцете ще напуснат тукашните опоскани поляни и ще се насочат към по-тучни чужди, та пасбищата без офце като осиротеят, ще се наложи да вдигнат и работната заплата.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
14 Октомври 2006 14:44
С извинение за малко дългото писание което ще се получи, но няма как да не нарастват цените при тази евтиния в София.
Публикувани пресни оферти в кв. Лозенец:
1. Едностаен, 48 кв.м. Цена:70920 EUR. Апартаментът се състои от едно помещение, обединяващо хол + трапезария + кухненски бокс, баня + тоалетна, една тераса.
2. Едностаен, 59 кв.м. Цена:106200 EUR. Апартаментът се състои от една стая, баня+тоалетна, тераса.
3. Двустаен, 77 кв.м. Цена:120000 EUR. Апартаментът се състои от хол и кухня - едно общо помещение, стая, баня с тоалетна и отделно тоалетна, 2балкона
4. Двустаен, 86 кв.м. Цена:154800 EUR. Апартаментът се състои от спалня, дневна+трапезария, баня+тоалетна, тераса
5. Двустаен, чиста жилищна площ 72 кв.м. Цена:135000 EUR. Апартаментът се състои от (няма описание)


А брокерите и шефовете на агенции могат да си упражняват клавиатурите по форуми.
14 Октомври 2006 15:09
Ама моля ти се, около Докторската градина, със скромна квадратура, има и по
169 К и по 180 К.
Апартаментите там, и най-вече от двете страни на музея на Батенберг, си стигат редовно до 2000 евро кв. м.
Ми да дава Господ да се запазят такива, след януари, само да не вземе да се промени съотношението - Банишора по-скъпа от Докторския.
Тогава ще бъде лошо, наистина...
И ти ли се ровичкаш по имотните сайтове, аз интензивно го правя напоследък.
14 Октомври 2006 15:20
След влизането в ЕС ясните европейски правила ще създадат условия за незабавно и несимволично замогване на трудолюбивия българин. Ето и пътя, начертан от европейските директиви:
1. Средностатистическия глава на семейство тегли 100.000 евро бърз кредит от Пощенска банка, които инвестира в имот в Румъния
2. Съпругата на т. 1 тегли 100.000 евро супер ипотечен овърдрафт от Първа инвестиционна банка и също инвестира в имот в Румъния
3. Детенцето на т. 1 и т. 2 тегли турбо китайски кредит от ди-си-ка банк и ги инвестира в имот в Румъния и един джисием Motorola дето да може да свири mp3 ringtone и да снима филмчета със стриптиз
След изтичането на първата година лицата от т.1 - т.3 включително събират получения от Румъния наем, купуват имот в София по 1.000 евро квадрата и го продават по 2.000 на английски пенции, чиито увяхнали задници са твърде нежни за суровия климат в Румъния
Така се получава следния фючърс за след 10 години при изплащане на кредитите:
1. Разходи - 3 х 100.000 заем + 10 х 10% лихва = 600.000 евро
2. Приходи от продажба на румънските имоти - ( 500% възвръщаемост) - 3 х 500.000 = 1.500.000 евро
3. Печалби от инвестиции в имоти в София и продажбата им на английски пенции - 9 х 30.000 = 270.000
Или всяко средностатистическо българско семейство освен заплатата си печели благодарение на ЕС:
1.770.000 - 600.000 = 1.170.000 : 3 : 10 = 39.000 евро допълнителен доход на калпак годишно.
14 Октомври 2006 15:21
Хвърлям по едно око, но напоследък май основно за забавление.
Може би е странно, но жилища с такива размери се намират на сходни цени в прилични райони на Париж, Берлин, Виена...
14 Октомври 2006 15:50
Кракатау,
Гениална схема!!!Между другото този постинг го пиша на път за Румъния...
14 Октомври 2006 15:53
Хийт, данните, които си публикувал за Лозенец, касаят цени, които действително са достигнали своя връх отдавна и в момента сделките там са рядкост. Права е и Геновева относно Докторски патемник, където цените варират от 1800 до 2000 евро за един квадратен метър жилищна площ. Подобна ситуация обаче не се наблюдава в другите предпочитани райони - широк център, южните и източните части на града, където цените се движат между 450 и 800 евро (по бул. "България" по посока бул. "Гоце Делчев - 900-1000 евро) за един квадратен метър и могат да търпят определено повишение след 1-ви януари 2007 г. Правя уговорка, че това са цени за ново строителство, които се движат в малки граници в различните райони. Цената на старата тухла, както и на ЕПК и панелите е в пъти в по-широко граници в по-предпочитаните райони като Лагера, Хиподрума, Бъкстон, а напоследък и в Овча Купел, Княжево и Павлово е необосновано по-висока от цената новото строителство. Причината за тази разлика в цените се съдържа в обстоятелството, че основно това са имоти на частни лица, които ги обявяват по субективен критерий на свръх цена и в последствие при поява на купувач ге договарят на по-ниска цена. Затова и няма в момента единна инфорационна скала, която правилно да измерва цената на жилищата по райони, защото в сайтовете и специализираната преса се обявяват цените, които искат да получат продавачите, а на практика се извършват сделки на по-ниски равнища. Те пък от своя страна се обявяват официално на цена близка до данъчна оценка. За да се вдигне събираемостта към местните бюджети и републиканския бюджет от тази година данъчните оценки за София са покачиха с 30% (за по-малките градове около 20-22% ) в сравнение с миналогодишните, но това е все пак доста далеч от пазарните цени и равнищата на които се осъществяват сделките. Така че, дами и господа, има декиш да мислим, че в по-апетитните райони /изключвам централната част и Лозенец/, където цените се движат в умерени темпове ще настъпи макар и спекулативното им увеличение дотолкова доколкото съответните райони позволят, а ако тези равнища бъдат надхвърлени /което е доста вероятно/, ще наблюдаваме това което се случи в другите страни членки от бившия СИВ след тяхното влизане в Евросъюза, а именно: ниски продажби
и развитие предимно на наемните отношения. Да видим.

Редактирано от - gtch на 14/10/2006 г/ 16:00:46

14 Октомври 2006 15:53
Mediapool:
Близо 5 хил. непродаваеми нови апартаменти излизат през 2007
Навлизането на фондове повиши стойността на сделките с имоти

Мария Василева
13 Октомври 2006
Близо 5 хиляди нови апартамента, които ще излязат на пазара през 2007 г. са реално непродаваеми. Това съобщи в петък председателят на Националното сдружение за недвижими имоти Орлин Владиков по време на световния конгрес на международната организация в недвижимите имоти FIABCI и европейската структура CEREAN, който се провежда в София.

Натиснете тук
14 Октомври 2006 16:06
E, в едно нещо съм съгласна и то е: "Според Ганев причината за това е появата на фондовете на българския пазар за имоти. Те изповядват сделките си на реалните им стойности, а не както беше практиката досега по данъчна оценка на имота."
Ми тия фондове перат чужди пари, как няма да декларират имотите на действителна стойност?!? Апропо, ако тези фондове продължават да навлизат толкова успешно в БГ, част от този сегмент на икономиката ми ще излезе на светло. Няма лошо.


14 Октомври 2006 16:15
gtch, хайде да не се правим на наивни за цената на старото строителство която била "необосновано по-висока от цената новото строителство". Повечето от новото строителство е с обявена квадратура която е надута между 50 и 100% спрямо аналогичното старо строителство. Някои примери "Едностаен, 59 кв.м от една стая, баня+тоалетна, тераса" ако е старо строителство ще бъде обявен като "боксониера 30 кв.м", новите "двустайни" от 70-80 кв.м ако са стари се обявяват като луксозна гарсониера (или маломерен двустаен) от 48-52 кв.м и прочие. Съвсем отделно, че качеството на доста голяма част от новото строителство не е даже и за коментиране...
14 Октомври 2006 16:20
..офертните цени са едни, а цените при които стават сделки са други.
Високите цени в София са концентрирани в много тесни петна и като цяло не се определящи.
Въпросното 'прегряване' на отделни райони се дължи на много причини, но най-съществената от тях е слабо развитата придружаваща градска инфраструктура - пътища, канализация..Иначе няма обяснение, как за такъв малък периметър има такъв голям ценови контраст.Друг важен фактор е икономическата безизходица в огромна част от останалата страна, което причинява миграция към големите градове.
Ако се вложат пари в пътища и транспортна инфраструктура ще има голям положител ефект.Ще стане ефективно и възможно да се живее на разстояние 60-100км от работното място.Ще се намали натиска върху пазара на недвижимост.Ше живнат запустелите градове и села.Така е по цял свят, където не управляват мародери.
Тука картинката е жалка.Допотопни пътища, светофари през 20 м, а след тях бдителни катаджии без никакво съдействие и мисъл за облекчаване на пътния поток.Изровени пътища, които допълнително ограничават трафика.Дори не се правят неща, които не изискват пари, а са въпрос на организация.Да не говорим за 'детелини', надлези, кръгови движения/ вместо светофари/.
14 Октомври 2006 16:34
Хийт, при новото строителство някой трябва да прати общите части и оттам идва разминаванията в квадратурите. Но дори и да вземем този показател като пример, съм сигурна, че отново повсеместно се получава разлика в цената в полза на старото строителство. Давам нагледен пример: средната цената на стар панел в Лагера е около 780 евро/щв.м, а на новото строителство, барабар с общите части - около 620 евро/кв.м. Къде е логиката, а? Трябва да се дири в нагласите на частните собственици.
А относно качеството на новото строителство може да се поспори, но съм слонна и леко да се съглася с теб. Все пак всичко зависи от конкретния строител и от материалите, които влага. Имайки обаче предвид все по-строгите строителни изисквания, както и навлизането на нови технологии, особено в изолационните материали, то в никакъв случай не можем да сравняваме сегашното ново строителство с това отпреди 10 години /когато процъфтяваха строителните пирамиди/.
14 Октомври 2006 16:47
Давам нагледен пример: средната цената на стар панел в Лагера е около 780 евро/щв.м, а на новото строителство, барабар с общите части - около 620 евро/кв.м. Къде е логиката, а?

Логиката е повече от елементарна.
Новото строителство никога не е сигурно кога ще стане, как ще стане и дали изобщо ще стане.
Кракатау сигурно би рекъл, че новото строителство е се едно да купуваш фючърси.
А старото е за живеене, сигурно, удобно, даваш го веднага под наем и почва да се изплаща по малко.
Новото фирмата е на етап изкоп и ти се кълне, че до нова година ще е завършено, ама до нова година 2020...ако не се появят междувременно претенции дефекти и прочие щуротии.
Нищо почти, построено след 90-а, не е изобщо сигурно при лек трус; та един стар панел със сигурност ще издържи по-дълго от едно лъскаво новопостроено джиджафче.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
14 Октомври 2006 16:54
Логиката е повече от елементарна.
Новото строителство никога не е сигурно кога ще стане, как ще стане и дали изобщо ще стане.

Логиката ти, Кайли, е наистина елементарна и е отпреди 10 години, когато хората се юрнаха да купуват на зелено и досега има кооперации, които не са с предаден АКТ 16. Сега, нещата са поставени на различна плоскост: има строги изисквания, има независим строителен надзор, който го нямаше преди, има прекрасни условия за отпускане на ипотечни кредити, развит пазар на мателиалите и взаимстван чуждия опит.
А теорията ти за трусовете е направо смехотворна и не си заслужава да я коментирам.
14 Октомври 2006 17:26
Ще видите истинските резултати след лятото на 2007. Вече съм казал какво ще стане, тук на това място.
Разбира се, че цените са спекулативни. Банките надушиха глупави хора и се втурнаха след "стороителите" и те да намажат.
Вижтецените в Истанбул и Анкара - Солун Кавала и Атина и ще разберете истинските цени в България.
В богатите държави всичко е притежание на банките с малки изключения за тези богати които купуват дирекно с кеш. Нашите банки и те послушаха думите любимият им вожд ГеоргиДимитров, че това което другите са постигнали за столетия ние трябва да го постигнем за десетилетия... Ха ха ха и се заеха сериозно вярвайки си...
14 Октомври 2006 17:32
Леле, свят ми се зави, аз ще играя след януари върху разликата в цената
между идеалния център и южните райони, за старо строителство, а може и да ми се стъжни....
14 Октомври 2006 18:25
gtch, не пробвай да ме омагьосваш точно на това поле.
Ново строителство се купува за спекулации най-паче. На изкоп цената е една, завършено е друга. Кой има свободни пари, влага и играе, по морето много и изгърмеха.
А освен (не)качеството на строителството има и друг фактор и Неат тоя път го е посочил. Стар панел 90 кв.м. е по-голям и функционален по площ от 140кв.м. ново...да оставим, че на панела стаите са му правоъгълни, а не шестокрили петохуи с прозорец зад канализационната шахта.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
14 Октомври 2006 18:46
gtch, Тези неща с офертите "продава" нали знаеш че много бързо се проверяват В Лагера има една-две оферти "продава" за ЕПК (не панел все пак) за около 550-560 EUR кв.м. и няколко нови тухлени по около 800 EUR кв.м. Като сложим известния трик с общите части цената на ново строителство става най-малко 1200 EUR кв.м. по сравнимия показател еднаква чиста жилищна площ, който всъщност интересува купувача. Та на новото строителство си му искат (дали ще получат е друг въпрос) над 2 пъти повече отколкото на старото ЕПК и панел. Освен нещата дето Кайли ги е написала, традиционно новото строителство се предава във вид шпакловка-замазка а най-често старото си е отремонтирано и почти готово за живеене (или струва още по-малко). Един апартамент от шпакловка-замазка докато стане приличен за живеене са си още доста пари.
Е като влезем д ЕС сигурно тези неща вече няма да са така а ще са на здрави евросъюзни основи.
14 Октомври 2006 18:49
Повтарям:
– Който има нужда от собствено жилище да купува с заем.
– Който има свободни пари да купува като инвестиция
– Да не купува този, който няма свободни пари и иска да купува за инвестиция чрез заем.
Цените в София, Варна, Бургас далеч не са стигнали върхови стойности
и ще растат. Може в кратки периоди да има задържане или леко понижение
на цените, но то ще бъде спекулативно и няма да ж за дълго.
За останалите населени места да купуват само тези, които имат намерение и переспектива да останат да живеят там. Там инвестирането в жилища е твърде рисково, много райони ще се обезлюдят, дори и такива като някои сегашни областни градове и цените на жилищата може да достигнат
цените на изоставени къщи по селата.
Мисля, че към София, Варна и Бургас ще се включи и Русе, но за сега това е само теоретично и още няма никакви признаци. Ако Русе не се активира, то ще бъде засенчена от Видин, но на Дунава трябва да има един мегаполис. Пловдив, Ст.Загора и подобни са вече градове със затихващи (умиращи) функции. Всичко ще се съсредоточи около трите (четирите) големи мегаполиса. В самите мегаполиси също ще има райони със затихващи функции – гетанаселени с цигани, араби и азиатци, където не трябва да се инвестира в жилищни имоти.
В самите квартали – Лозенец, Младост, Люлин и т.н. също ще има голяма разлика в цените. Определящо за цените ще бъде освен местоположението и състоянието на жилището, така и състоянието на улицата, фасадата, входа, стълбището, както и наличието на неинтегруем етнос. Миризмата от съседи на пакистанско–индийски манджи (чесън) сваля значително цените на Запад, така ще бъде и у нас. Всяко подобрение ще се отразява реално на цената.
14 Октомври 2006 19:24
Пълни глупости!
В понеделник следобед забърсваш един бърз кредит от Пощенска банка и във вторник с куфарчето със 100-тях бона ловиш IC 52 на Трансбалкан 460 - тръгва 8:10 от Централна гара. В Букурещ пристига по разписание 18:55 . На информацията питаш на английски къде са Имотите (real estate )
И по-чевръсто докато още трае промоцията и не са дошли англичаните.
14 Октомври 2006 19:42
Това не е нещо ново за мен. От няколко години съм го казвал на много хора. За съжаление само някои ми повярваха.
Обаче име и други неща които трябва да се спонят във връзка с продажбата на апартаменти.
За различение с другите държави в Европа в България се продава разгънатата площ. В другите страни се смята само използваната площ, която е само 65 до 70 % от това на разгънатата площ. Така че цените излизат още по високи.
Другото е, че не само качеството на изпълнението не отговаря на стандарта на запада, ами и приложените материали за обзавеждането.
При нов строеж почти никога няма предварително описание на материалите и тяхното качество. И това е задължително в запада.
ЕВРОПА Е ОЩЕ МНОГО ДАЛЕЧЕ; ДАЖЕ И ДА ВЛЕЗЕМЕ НА 1. Януари.

14 Октомври 2006 19:55
Каква гореща точка е СЗ?!?Я се оправете бе!Хората масово се изнасят от тук, камо ли някой будала да дойде да живее в града.То не бяха обгазявания, режими на водата и какво ли още не.
14 Октомври 2006 20:01
Да не ви казвам как примерно:
сграда остава без акт 16, щото
-строителят не иска да построи трафопост
-строителят е построил 8 етажа върху основа за 4
-строителят е допуснал неразрешени промени
-строителят е фалирал и нема пари
-обезщетен собственик не е съгласен с обезщетението и съди строителя
тухлите не се редят положени по ширина, а на височина, в резултат стената е тънка като хартия, а 2/3 от тухлите са спестени за друг строеж
плочата се излива до половината, а след два-три дена останалата част, щото свършил бил матрялът
и т.н.
хол 45 кв.м. дълъг 15 и широк 3 и на тесната му страна едно прозорче метър на метър
банята на съседа отгоре над твоя хол
кенефа на съседа отгоре над твойта кухня
много мога да продължавам
На 100 сгради една да има вид на изглед на нещо що годе красиво, другото прилича на измазана сламена къща от средата на турското робство...

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
14 Октомври 2006 20:47
3 - 4 мегаполиса??? В 7 милионна България с отрицателен прираст на население!
Цените ха жилищата ще се качват още???
Сигурно ще стане по-скъпо от Виена, Амстердам и Рим???
Бързо бегаите да теглите кредити и да купувате у София и Видин, както би е посъветвал бай Иван!!!
Да не вземете да си мислите само да инвестирате некъде по Солун или Халкидики, както ви е писал Антибиотик! Нищо че е по евтино от колкото в София.
Ха-ха-ха!
14 Октомври 2006 21:28
Тъй, тъй, и таз дискусия, радвам се, че става в любимия ми форум (че от известно време ходя по други места да сбирам мъдрост за жилище), плюс личното ми подозрение и съвети на професионалисти, ми затвърдиха окончателно убеждението - нивгаж ново жилище! Па нека ми викат, че съм консервативна. На стария тухлен или ЕПК блок може входа му да не е много в ред, е, от известно ниво надолу не можеш да го приемеш, но при допустимо ниво на износеност останалото си е ОК, а пък като си го излъскаш и преправиш отвътре по твой си тертип, става муцка!
Аз така си излъсках къща, строена през 1931 г. и сега гледам по обявите колко струват такива старинни кооперации, ако са минали през съвременна реновация, и ми става чак неудобно от високите цени, то да го е срам човек да си поиска толкоз...
14 Октомври 2006 22:04
Вефке, неколко години у нас беше хистерия по юпитата, над 35-40 годишните ни беха отписали вече с единия крак в гроба.
Ко помниш навремето Зона Б-5 беше свръхмодерна и само от сой се нанесоха в нея.
Та сичко е въпрос на създаване на хистерия, иначе отде ще печелят мутрите, пренасочили капитали в новото строителство, а?
И тъпи потребители, на които да досъдерат кожите.
Мадона дали е проста, че не купува новос строителство, а замъци от 17-и век, а?
...
Има и хубаво ново строителство, има и качествени фирми, ама цените там са по-високи от на готовото и луксозно довършено, вервай ми и всичко се продава още преди първи изкоп, образно казано.
Всичко останало е все същото претакане от джеба на уфсете в джеба на стригачите.
А качественото ново ще си дига цената, щото просто ще е кът, то вече е и кът де...и винаги е било...

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
14 Октомври 2006 22:09
Ми ти като ходиш по обявите, или по улиците и гледаш новите строежи, та можеш ли да разбереш кое е качествено? Или кое ще бъде довършено в срок? Като пише - пуск 06.2007, та да си направиш сметката за тогаз?
Аз - не, ама хич.
14 Октомври 2006 22:14
Това с новите жилища е масова хипноза и истерия, равна на пирамидите на Лайф Чойс, само че превъртяна съвсем пък напълно законно.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
14 Октомври 2006 22:21
Миличка, ново жилище не се търси по сгради и улици, а по фирми, извличаш кои фирми изобщо строят качествено, преглеждаш старите им строежи, ходиш в офисите им и питаш кога и къде се канят да строят, плюеш си в пазвата и купуваш нещо, а после трепериш, докато стане, щото все пак никога не е късно да стане една фирма за резил.
А ако имаш пари да влагаш, по-добре ги вложи в нещо старо, но качествено, макар и с по-малка квадратура и съответно по-висока цена на кв.м.
По добре гарсониера в представителна аристократична кооперация, отколкото тристаен в сграда на втора плоча.
Конвертируема ще е гарсониерата.
Това, което липсва в София, са благородните представителни сгради, само за тях е сигурно, че ще катерят цена, защото са кът. Дефицитът качва цената, нъл знаеш.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
14 Октомври 2006 22:45
Ааа, не, Кайли, хич нямам даже пари за влагане.
Ще превъртам едни неща, та затова...
Нито желание, нито време имам, за професионални оценки на строители.
*******
Впрочем, аз имам един въпрос, ама може и да не го забележат капацитетите.
Чужденци купуват ли апартаменти в София? И ако да, колко дават? Колкото си се движат цените в границата на района ли и за българи-купувачи ли? А ако дават повече - кой се облажва от тая работа? Агенциите (брокерите), дето им купуват? Или ощастливения продавач?
Надявам се на отговор от хора с опит.

Редактирано от - Геновева на 14/10/2006 г/ 22:47:24

14 Октомври 2006 22:56
Купуват, ама не знам да се изхвърлят колкото българите, даже на по-ниска цена купуват.
Богат чужденец трудно ще го прекараш да купи на цената, на която българските мафиоти си въртят тука едни марки, а беден чужденец нема и да купи. И всички се пазарят.
Скъпите луксозни и качествени сгради се превъртат вътрешно, рядко минават през официалния пазар.
Официалният пазар е за простолюдието, дето върти тука едни марки, както вече казах.
Нали знаеш, че богатите чужденци са станали богати, щото знаят как да натрупат и как да задържат пари, не са бай Ганю върти марки.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
15 Октомври 2006 02:02
Всичко хубаво, много основателни мнения, културно с факти и статистика, но не разбрах, ке падат ли или ке се дигат цените?

Отговор няма, защото ако някои знаеше не би ни казал. Те тва е маркЕта.

Но поне за тези от нас които сме в чужбина, като се дигат цените само по скъпо ще става за нас в БГ.

Което не е зле от една страна, но от друга, като знаем ква е стоиноста на 50 Евро да речем, не ни се нрави че като платим 50 услугите които ни получаваме са за 20тина да речем.

Дразнещо е. Отблъскващо и аз лично ходя до Европа, но до БГ не стигам.

Хубава страна - много Българи обаче.
15 Октомври 2006 07:29
Пак лъжи и манипулации.Ако вземем за пример жилищтното строителство в Канада ще се види, че там жилищата са построени върху гредоред, самоче не от греди, а от ферми зглобени от дървени летви, върху които се кове и залепва талашид за под и тавани.Стените са от дървени рамки и талаштови плоскости от вън.После от вътре се изолира с вата и се заковава гипсокартон, а фасадата се облепва с декоративни тухлички и разни флинтифлюшки за да изглегда красиво.Банята е със залепени пло4ки върху гипсокартон и ако потече вода извън ваната, дъските (талашита)е попиват и изгниват.С две думи пълно менте жилищтни згради, които струват около 400 000 канадски $ средно.Апартаменти които са с бетонни плочи(каквито повечето са построени в България) струват милони$.Ако нашите бетонни панелки се облепят с декоративни флинтифлюшки и те би трябвало да станат продаваеми и то за около 600 000$средно, защото и стените им са от бетон.За мен умишлено се лъже, за да се задържат тук цените ниски и тихомълком да се закупува на ниски цени, а като му дойде времето да започнат да ги продават скъпо, защото и климата и природата на България ще превлече много куповачи, за да живеят тук, когато няма да има значение каде точно живееш в Европа.Осведомените вече купуват.Богатите Канадци ако знаят, би трябвало да си счупят краката от бързане за да изкупят тук всички жилища.Лошото е че има и много богати тръгнали си от ХонКонг, след които вървят милиони новозабогатели Китайци.Канада е нападната от Китайците като от термити, а може да имат намерение този поток да се отклони и на сам.
15 Октомври 2006 08:38
Хубава страна - много Българи обаче.- космонафте, това ми хареса
15 Октомври 2006 08:59
Spaceman33
Брей, много разбирачи на имотите днес във форума
..... и да се чудиш на тея канадци малко по-нагоре... а пък във Виена жилищата сигурно са сковани от дъски, щом новото строителство се движи около 1200-1500 евро ... с малката подробност, че за разлика от България, в квадратурата не се включват общите части, маза и т.н...
15 Октомври 2006 09:45
Spaceman,
една скромна забележка ... българите намаляват а и продължават да се изнасят в чужбина. БГ обаче влиза в еропа и индийско-китайските брато'чеди ще се канят да се набутат в EU вече и от тук ... така че търсене хем ще има, хем не съвсем... Местните циганя си ги знаем. Добра смеска ще се получи.
Геновева гледам вече от фронта на пържолите се е прехвърлила на home remodeling бизнеса ... оправни са колегите от БАН, няма спор


15 Октомври 2006 10:50
Да бе, като брокер се изявявам в свободното си от Форуми време, как ме разконспирира тоз човек.... , не мога да скрия компетентността си в нито един сектор и туй то.
За Канада ми беше приятно да прочета, щото имам жив пример за сравнение на двата вида строителство.
Една моя руска дружка (от младини) се задоми за канадски другар и се пресели при него, в китния градец Сидни, в Британска Колумбия, чудна красота, получавам снимки с пищна растителност отвсякъде.
И канадския зет с къщичка, както се полага, на два етажа. Та моята дружка си продаде панелката в Новые черемушки (вече споменавана от мен в мемоарите ми от съветско време) и също беше принудена да вземе и майка си с нея.
Тя, милата Евдокия Георгиевна, тетя Дуся, както й викахме, тъй и не можа да свикне там, ни английски проговори, само с славяни-емигранти контактува, непрекъснато се оплаква и жали за московския си стандарт, макар че и отделно помещение си има, и тераса, и градинка, и котки и кучета й са осигурени. Едно от най-горчивите й оплаквания е - в хлеву живем (за незнаещите руски
хлев= обор). Сигурно и тя е подразбрала нещо за конструкцията на къщичката.

Редактирано от - Геновева на 15/10/2006 г/ 10:54:05

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД