Най-голямата река в света - Амазонка, някога се е движела от Атлантическия океан към Тихия океан, обратно на сегашната си посока, съобщи Би Би Си, позовавайки се на американско изследване.
Седиментни скали в централната част на Южна Америка съдържат древни минерални зрънца, които са дошли от източната част на континента. Според геолога Ръсел Мейпс от университета на Северна Каролина това означава, че преди 145-65 млн. години Амазонка се е движела от изток на запад.
Възрастта на скалите в източната и западната част на Южна Америка е различна. На изток има скали на възраст до 2,5 млрд. години. Заради непрекъснатата геологическа активност на Андите скалите в западната част са много по-млади.
Ако Амазонка винаги се е движела на изток, както сега, в седиментите щеше да има много по-млади минерални зърна, отмити от Андите. Такива няма въобще. По цялата дължина на басейна възрастта на минералните зърна насочва към определени райони в централната и източната част на континента. Тези седименти са отмити от висок район, образувал се преди периода креда, когато са се разделили южноамериканската и африканската тектонични плочи.
Това може да е дало наклон на реката на запад. След това в средата на континента от север на юг се е появила сравнително ниска планинска верига и това е разделило Амазонка. Една част от реката се е движела на изток към Атлантическия океан, а другата - на запад към Андите. В късната креда минерални наноси са започнали да запълват басейна между Андите и веригата през средата на континента. След милиони години Амазонка успяла да си проправи път през наносите към източната част на Южна Америка. Това установило сегашната посока на реката.
Предишни изследвания също са засичали обратна посока на Амазонка, но само в определени участъци. Ръсел Мейпс и екипът му са взели проби от около 80 процента от басейна на реката, така че техните изследвания засега се смятат за най-пълни.
Нищо чудно, то магнитното поле на Земята се обръща та некъв ручей ли.
Мове би за това и някои хора се объщат, знам ли.