:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,972,008
Активни 449
Страници 25,615
За един ден 1,302,066
МИНАЛО НЕЗАБРАВИМО

"Девета рота" мачка американската конкуренция

Снимки: VVA филм
Режисьорът Фьодор Бондарчук прави впечатляваща изява и от другата страна на камерата - в ролята на украинеца Хохоль.
Не че американците не правят и добри филми за войната - извън програмата за финансиране на Пентагона, - но в последните петнайсетина години руското военно кино беше започнало да ни липсва. И макар че Фьодор Бондарчук е син на Сергей ("Те се сражаваха за родината") и посвещава филма на баща си, неговият "Девета рота" не е точно представител на старата школа.

Първи впечатляващ факт: нито един от титулярите в главните роли, включително режисьора, не е ходил войник. Втори факт: "Девета рота" е заснет с бюджет от 9 милиона долара и към момента е най-касовият съвременен руски филм, надминавайки заслужено резултатите на "Нощна стража" и "Турски гамбит". Трето - извън модерния клипов монтаж и изпипаните по холивудски специални ефекти филмът впечатлява със своята искреност.

В "Девета рота" има и патетика, и пропаганда, но има и други страни на фронтовия живот, за които в съветското кино се говореше само под сурдинка - ВПЖ (военно-полевите или "временнополеви" жени), "давай остограмится перед выступлением" и т.н. неща от живота. Самата история е донякъде истинска - 9 рота на 345 гвардейски парашутно-десантен полк е най-легендарното подразделение на Съветската армия в Афганистан. Наричали са я "наказателната рота" - основно в нея са попадали отявлени бандити и бивши малолетни престъпници. Действието се развива през 1988 и началото на 1989 г., в последните дни преди изтеглянето на съветските войски, на отдалечената кота 3234. Войната свършва, но момчетата от "деветката" жертват живота си нахалост, защото новината не е стигнала до тях.

Във филма на Бондарчук няма звезди. Актьорският екип е съставен от млади момчета, които печелят симпатии именно с ансамбловото си "съчетание". Открояват се изпълненията на режисьора (Хохол), Михаил Пореченков (Дигало) и Ирина Рахманова в ролята на ВПЖ - една Мария-Магдалена на съветско-афганистанската граница.

Сниман в Крим и Узбекистан, "Девета рота" си има и спиращи дъха пейзажи, и купища пиротехника, и масовки, и впечатляваща операторска работа на Максим Осадов. Като за начинаещ Бондарчук е постигнал впечатляваща плътност и атмосфера; може би защото е имал добри учители и учебници: от "Апокалипсис сега" и "Ловецът на елени" до "А утрините тук са тихи".

Грешката, която можете да направите с "Девета рота": заблудени от руския му касов успех, да го третирате като поредния блокбъстър от програмата на "Арени"-те. Оставете ги тия пуканки на мира - гледайте.
 Наглед всички филми за войната изглеждат еднакво - униформи, каски, млади лица и батални сцени в пущинаците. Но този има какво да покаже и под повърхността.
8
4470
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
27 Октомври 2006 01:53
Музиката също е много яка. Филма е почти "апокалипсис сега"
27 Октомври 2006 10:24
1. Действително им личи, че не са били войници
2. Филмът е мнооого далече от най-добрите постижения в жанра, да не кажа, че е ако не ултраслаб, то достатъчно посредствен.
3. Финалът е рядка боза, човек се чуди да се смее ли или да плаче
Едно нещо обаче се вижда много ясно, а именно - руското общество продължава да боледува и то твърде сериозно. Начинът по който се поднасят събитията и най-вече възприемането им от публиката напомня по-скоро на "сумашедший дом", нежели на общество, оттърсило се от миналото и гледащо напред. Из целия филм витае усещането ту за някаква игра, ту за някаква истерия.
При невероятните образци, създадени от руското кино, този филм е като жалък напън на група чикиджии, извинявам се за израза.
27 Октомври 2006 10:44
Не съм нито мастит кинокритик, нито специалист по самозадоволяването като колегата Хиршфелд. Филмът е определено много добър и заслужава да се види. Разностранна и подробна информация Натиснете тук
27 Октомври 2006 10:49
Колега в самозадоволяването?
27 Октомври 2006 12:08
Филмът наистина е много добър според мен , както винаги руските филми са няколко нива нагоре от повечето холивудски хитове ... За съжаление , драматизмът е леко преувеличен , освен това се казва , че филмът е правен по истински случай , което не е вярно . Базира се на действителни събития , но сюжета в реалният живот се е развил по коренно различен начин ...
27 Октомври 2006 12:21
ами ако правим сравнение с американски образци от последно време- да речем Блек хоук или Бяхме войници ... определено руският филм им води доста. Разбира се, че има патетика, но някак по се преглъща от веенето на американско знаме през пет минути. Някак по истински са героите ... колкото до майсторлъка, като звук, картина ... не отстъпват. Ето как може да се направи филм за 9 милиона и да изглежда като за 50 ... а къде отиват тия в Холивуд, дето вече не правят филм под 100 млн нямам идея....
музиката също е много въздействаща...
27 Октомври 2006 14:10
Сравнението на някакъв филм с посредствени други филми не го прави по-добър.
Излишно е да се сравнява с "Блек Хоук". По-добър е от последния точно толкова, колкото епсилона е по-голям от нулата. Когато говорим за военно кино, имаме шедьоври като "Апокалипсис сега" за щатското кино и цяла група филми за руското. С тях трябва да се сравнява. Тогава и ще забележим, че филмът ("9-та рота" е гола вода. Доволно повърхностен, разчитащ предимно на ефекти. Ако не бяхме гледали преди само някакви си 5 години руски филм от класата на "Сибирският бръснар", можеше и да си замижем с едното око. Докато "Турски гамбит" беше оперетен, този е просто слаб и посредствен. Няма основание да стои и до "Ночной дозор" - ни най-малко.
27 Октомври 2006 17:04
на мен ми хареса, не съм разбирач, просто филмът ми хареса, най-малкото че ми беше писнало от излъсканите по калъп, западняшки физиономии- изкефих се на натурални руски муцуни, интересно ми е на запад, как е бил приет филмът!?!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД