До края на октомври ще бъде прехвърлена "границата на кошмара" от сто убити американски войници за един месец, прогнозира АП . До вчера бяха 98. Поради тази причина политиците от управляващата Републиканска партия избягват да говорят много за войната, която е крайно непопулярна, а Джордж Буш внася нови нотки в изявленията си. Збигнев Бжежински, който е един от най-острите критици на президента, приветства факта, че Буш най-сетне признава грешки и провали в Ирак. "Имам чувството, че това е началото на края на състоянието на отричане, в което правителството се намираше толкова дълго" - заяви някогашният съветник по въпросите на националната сигурност на президента демократ Картър. Бжежински смята, че след предстоящите парламентарни избори Белият дом ще ревизира иракската си политика.
Самият Буш заяви на последната си пресконференция, че търси съвет, и посочи специално създадената група за иракската политика под ръководството на бившия държавен секретар Джеймс Бейкър. В групата са представени по равно петима републиканци и петима демократи, които ще изложат в края на ноември идеите си за среден път между "отстояване на курса" и "незабавно изтегляне" от Ирак. За тази цел Бейкър иска да убеди Буш да влезе в преговори със Сирия и Иран - два силно недолюбвани от Белия дом режима. Самият Буш заяви, че е открит за всякакви разумни предложения, "които могат да допринесат за победата ни".
Само че какво означава "победа", пита "Дойче веле"? Напоследък президентът явно занижава амбициите си: това било "иракско правителство, което може само да управлява и да защитава страната си". Ключовата дума "демокрация" се споменава все по-рядко. Политологът Уолтър Ръсъл Мийд вижда знак за преосмисляне на досегашния курс. "Буш започва да проумява - казва той, - че нашата политика трябва да се ръководи от интересите на Америка, а не от една идеологическа свещена война".
Подобно становище заема и влиятелният сенатор Джо Байдън. В статия за в. "Уолстрийт джърнъл" външнополитическият мозък на демократите настоява след изборите двете партии най-сетне да се опитат да намерят консенсус, "защото ни предстоят най-трудните решения след края на Студената война".
Корицата на последния брой на сп. "Тайм" е посветена на президента Джордж Буш, определен като "самотния рейнджър" в Ирак.
Корицата на последния брой на сп. "Тайм" е посветена на президента Джордж Буш, определен като "самотния рейнджър" в Ирак. |