:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,463
Активни 626
Страници 24,393
За един ден 1,302,066

Румъния иска нов сектор за своя еврокомисар

Социалдемократите, които са в опозиция, подемат кампания за смяна на "обидния" ресор
Адриан Северин
Румъния недоволства от предложението на Брюксел нейният еврокомисар да отговаря за многоезичието и настоява да му бъде даден по-солиден ресор. Букурещкият "Куриерул национал", цитиран от БТА, съобщи вчера, че социалдемократите, които са в опозиция, са подели кампания за смяна на ресора, макар че кандидатът Леонард Орбан е близък на либералите, които са във властта. По този начин управляващата коалиция избягва пряк сблъсък с Комисията на ЕС и нейния председател Жозе Барозу.

Български наблюдател в Европарламента потвърди, че в сряда румънски депутати от левицата са поставили въпроса на заседание на парламентарната група на Партията на европейските социалисти (ПЕС) в Брюксел. Въпреки твърдението на румънския вестник, че ПЕС ще предприеме стъпки за смяна на ресора, всъщност мнението на румънците е било прието само за сведение. Групата е изслушала информация за Меглена Кунева и Леонард Орбан, които са номинирани за еврокомисари, но не е гласувала официална позиция, което личи от липсата на каквато и да е информация по този въпрос в сайта на ПЕС.

Лидерът на румънските евронаблюдатели от левицата Адриан Северин пръв е изразил недоволство от маловажния ресор на Орбан. Негови колеги са добавили, че предстоящото изслушване на румънския кандидат за комисар би било по-подходящо за конференция на преводачите, защото само те знаят какво трябва да се прави за многоезичието.

"За Румъния, както и за ЕС, е недопустимо създаването на пост, който да се занимава на равнище комисар с преводи и печатни произведения. За това не е виновен румънският кандидат, а председателят на Европейската комисия, и трябва да се обърнем към него много енергично, за да му кажем, че не можем да обясним на данъкоплатците, че техните пари се използват за подобна длъжност", заявил Северин. Той допълнил, че е получил подкрепата на евродепутатите социалисти за поправяне на тази "обида", нанесена на Румъния чрез един толкова малък ресор.

Според Северин проблемът ще стане още по-сериозен през 2009 г., когато ще бъде намален броят на европейските комисари. Тъй като Румъния би държала една толкова малка сфера, е много вероятно страната да изгуби поста в Европейската комисия, пише "Куриерул национал".

"Това е причината, поради която и правителството трябва да се откаже от триумфализма си. Призовавам управляващите да предприемат необходимите стъпки пред Европейската комисия, за да бъде дадена на румънския еврокомисар сериозна и достойна за уважение мисия", призовал Северин.
Снимка: Светослав Терзиев
Най-деликатните теми в Европарламента обикновено се обсъждат в кулоарна обстановка и остават на тъмно. Едно от тези места е в партера на сградата "Уинстън Чърчил" в Страсбург, от която стъклен покрит мост води към голямата пленарна зала.
4
1307
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
10 Ноември 2006 23:43
В-к СЕГА "" Румъния недоволства от предложението на Брюксел нейният еврокомисар да отговаря за многоезичието и настоява да му бъде даден по-солиден ресор. "

Ще им дадът КОМИсара по Кукуруза и мамалигата.
по солиден пост няма.

Интересно на нас кой пост ще ни дадът комисарите.
Сигурен съм, че ще е още по- важен.
Напрример тоя по ГАЙДИТЕ,
Тогава и НИЕ С ГАЙДИТЕ ще си кажем тежката дума.
Да ни чее Съюза и Комисарите му.
12 Ноември 2006 01:16
Душко Душев, жителите на страните от ЕС, живеят нормален живот от десетилетия. Тези, които излизаме от другия съюз, Съветския, едвам преживяваме брато. Това е реалността. Каквито и да ги приказваш.
12 Ноември 2006 14:18
...хубавото на власите е че се пазарят не помежду си а с когото трябва, и където трябва...
...путюстоянуф е против аец белене защото не се е паднало на хилариклинтън да го тамани...
12 Ноември 2006 20:34
Румънците са прави - многоезичието е псевдопроблем и няма да просъществува дълго. Ще има един основен и два работни езика на ЕС - английски плюс немски и френски.
*
Номинирането на М. Кунева за еврокомисар беше голямо разочарование. С първото си назначение на висш български еврочиновник доказахме, че друг кадрови принцип освен номенклатурния, не ни е познат.
*
Разочарова и педагогическото отношение на еврокомисията към номинацията –"познаваме я, ще се води, няма да прави бели". Но най-рзочароващото е, че България пропуска златен шанс да промени самата себе си към по-добро със силата на ЕС.
*
Независимо защо й е даден – вероятно не по особено ласкателни за нас и за Кипър съображения – ресорът на Кунева, защитата на потребителите, обаче, за разлика от многоезичието, се оказа изключително важен за България: да се координира и мотивира законодателството, административната и съдебната практика в страните от ЕС в областта на отговорността на продавача за продукта (гаранция, сервиз), спазването на договорите от продавача (измама и др. нечестни похвати); правото на неприкосновеност на личния живот на потребителя (кражба на лични данни и др.); регулирането на монополите в сферата на комуналните услуги, събирането и разсрочването на плащанията, спирането на тока и т.н. при неплащане; въпросите на потребителския кредит, консолидацията на дълг, несъстоятелността, възстановяването на кредита и т.н.
*
В много страни от ЕС има вече голям напредък в защитата на правата на потребителите. Но в България в тези области цари, както четем и ние всеки ден, почти пълен батак. Да вземем само епопеите с парното (такси мощност, плащане при спрени радиатори, ценообразуване, милионите на Вальо Топлото), софийския боклук (диамантите по таблото на Бугатито на Вълка), “дискотеките” във Варна и проблемите с приватизираните ЕРП-та, вдигнатите на високо ел табла в Столипиново, спирането на тока на плащащите и неспирането на неплащащите и т.н.
*
Освен че България не може да научи примерно една Германия на нищо в областта на защитата на потребителите, освен че Меглена Кунева не е дори начинаещ експерт по тези въпроси, но тя няма ни политическо самочувствие, ни характер да се справя с тях както трябва.
*
Тя е типично номенклатурно, парашутно назначение – назначена за депутат от НДСВ без никаква политическа дейност зад гърба си, назначена за зам.министър на външните работи и после за министър на евроинтеграцията без никакъв дипломатически опит. Назначена за еврокомисар без сериозен административен опит – не е ръководила нищо освен няколко секретарки и две съветнички в два кабинета - на Жендов 2 и Дондуков 2. Не е работила и в чужда административна среда, с професионалисти като британския посланик в София Джереми Хил, който щял да й става началник на кабинета.
*
Тази номинация повтаря всички “достойнства” на издигането на Стоян Ганев за председател на Общото събрание на ООН, само дето ще е много по-неблагоприятна практически, не имиджово, за България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД