Китай не изключва вероятността от военен конфликт със САЩ въпреки усилията на Вашингтон да подобри отношенията си с Пекин във военната сфера, коментира вчера инцидента "Вашингтон таймс". Случаят предизвика безпокойство у командващия американските сили в Тихия океан адмирал Уилям Фалън, допълва изданието. Той участва в мащабна програма за обмен с Китай във военната област и е един от нейните инициатори. Рядко се е случвало подводници на Пекин да извършват операции в открито море далеч от китайското крайбрежие или да проследяват американски кораби.
Разкритието съвпадна с посещението в Китай на друг висш американски военен - командващия тихоокеанския флот на САЩ адмирал Гари Ръфхед. Не се съобщава дали той е поискал обяснение от висшите военни ръководители, с които се среща.
Подводниците от клас "Сун" са въоръжени с руски торпеда и крилати ракети за поразяване на кораби, твърдят военни пред вестника. Ескадрата, предвождана от "Кити Хок", включва бойна подводница и хеликоптери за борба с вражески подводници.
И от командването на тихоокеанските сили, и от Пентагона, отказали коментар за инцидента, като заявили, че става дума за класифицирана информация. Противници на програмата за военен обмен с Китай твърдят, че Пекин не предприема необходимите стъпки за повишаване на взаимното доверие и продължава да отказва на американците достъп до ключовите си военни обекти. Те изтъкват, че Вашингтон не създава такива пречки.
Източници от военното разузнаване допълват, че адмирал Фалън наредил да бъде ограничено събирането на американски разузнавателни данни срещу Китай. Така били спъвани усилията да се разбере повече за военната мощ на Пекин.
В навечерието
Разкритието на "Вашингтон таймс" става дни преди началото на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) във виетнамската столица Ханой. САЩ и Китай, чиито лидери ще участват във форума, имат сериозни спорове по икономически и политически въпроси. Неотдавна обаче те постигнаха пробив по важен за тях въпрос и убедиха Северна Корея да се върне на масата на шестстранните преговори за нейната ядрена програма.