:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,280
Активни 593
Страници 7,848
За един ден 1,302,066

Огледала създават "земен рай" на Марс

Огледала на орбита около Марс могат да създадат върху участък от планетата условия, подобни на земните, показват резултатите от изследване, финансирано от НАСА. Учените - както и авторите на фантастика - отдавна мечтаят да доближат условията на Марс до земните. Идеята е да се улеснят бъдещите пилотирани мисии до Червената планета.

За процеса, наречен тераформинг, е необходимо марсианската атмосфера да бъде сгъстена и температурата на планетата да бъде повишена. Проекти за трансформирането на цялата планета обаче биха отнели векове, а и цената им ще е много висока.

Раджел Войда от Аризонския държавен университет в Тъксън изследва възможността за създаване на земен оазис на малка част от повърхността на Марс, като към нея бъде фокусирана светлината от орбитиращи огледала. За целта ще бъдат необходими 300 рефлектиращи балона с диаметър 150 м. Като бъдат подредени един до друг, ще се получи огледало с широчина 1 км, което да кръжи около планетата.

Огледалото ще насочва светлината върху еднокилометров участък от марсианската повърхност. Това би повишило температурата там до приятните 20 градуса по Целзий. Обичайната температура на повърхността на Марс е между минус 140 градуса и минус 60 градуса по Целзий.

Нормалната температура би спестила необходимостта от силна изолация за костюмите и жилищното пространство на астронавтите. Това ще улесни работата им. Допълнителната слънчева светлина ще осигури и повече енергия. По-високата температура би стопила и водния лед на повърхността. Това ще осигури вода за пиене и за произвеждане на гориво за обратния път.

Българката Маргарита Маринова от Калифорнийския технологичен институт, която предложи за затопляне на Марс да се използват парникови газове, но не участва в това изследване, коментира идеята пред "Ню сайънтист" като много полезна за бъдещите мисии до планетата - както роботизирани, така и пилотирани. Тя предупреди обаче, че разполагането на обекти в Космоса може да е голямо предизвикателство.

Войда пък изтъква друг потенциален проблем. Ако не са проектирани внимателно, огледалата могат да насочат към повърхността вредни високочестотни лъчи, като гама-лъчите, които разредената марсианска атмосфера не може да филтрира.
2
1312
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
16 Ноември 2006 08:47
...и червила, сенки и туш...
16 Ноември 2006 15:29
А не може ли там да изритаме всички атомни и водородни бомби, да ги взривим и така да се оттървем от надвисналата ядрена заплаха над Земята.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД