Етнически албанци организирано и ентусиазирано посрещат паметника на националния герой Георг Кастриоти - Скендербег |
Бронзовата композиция, която тежи 2,7 тона, е дело на албанския скулптор Тома Томаи. Тя бе посрещната от ентусиазирани тълпи етнически албанци още в събота веднага след като пристигна от Тирана. Монументът премина през центъра на граничния македонски град Струга вместо по околовръстния път. После конвоят се отправи на север към Гостивар и спря на централния площад в Тетово. Там в присъствието на кмета на града Хазби Лика над 10 000 души се събраха като на празник. Ентусиазирано участваха и лидери от Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) - етническата партия на Али Ахмети, която открито бойкотира работата на Собранието (парламента) и кабинета на Никола Груевски, съобщи по телефона източник на в. "Сега".
"Няма обстоятелства, които да ни диктуват как да разрешаваме националния си въпрос", заяви Изет Меджити - председател на скопската община "Чаир", която отреди място за монумента. "Утрински вестник" цитира вчера предизвикателната му реч, в която заяви: "Трифун Костовски (кметът на Скопие) изобщо не може да ни попречи. Националният ни герой е победил Османската империя, така че кметът на македонската столица също не може да бъде пречка за него. Скендербег беше велика личност, която успя да обедини и ще обединява албанските земи в Македония", каза Меджити.
Министерството на културата на Македония не е одобрявало проект за паметника. Няма разрешение и от скопския кмет Костовски. Опозиционните партии в републиката също не са съгласни с поставянето на монумент на Скендербег в Скопие, твърдят местните медии.
Претенция
Потомците на Гьорче Петров искат тленните му останки да бъдат преместени от София в Скопие. Те твърдят, че освен семейството никой друг не се грижи за неговия гроб. "Искаме чрез македонското външно министерство да се създаде инициативен комитет и да се предприемат действия за пренасяне тленните му останки в Скопие. Ако това е невъзможно, нека македонската държава да намери начин да поддържа гроба му и гробовете на всички македонски дейци, чийто живот е завършил в България", казва д-р Здравко Троячанец, правнук на брата на Гьорче Петров. "Македония е забравила големия революционер", констатира вчера кореспондентът в София на "Утрински весник" Виктор Цветаноски.