Полша наложи вето върху приемането на текст за автоматично връщане на осъдени в която и да е било страна - членка на ЕС, за да излежават присъдата в родината си, предаде АФП. Останалите 24 държави приемат текста.
"Позицията на Полша е твърде разочароваща", заяви еврокомисарят по въпросите на правосъдието Франко Фратини на пресконференция след съвещание на европейските министри на правосъдието в Брюксел. Според обсъждания текст всяка държава от ЕС трябва да е задължена да приеме обратно за излежаване на присъдата лица, с постоянен адрес в съответната страна, независимо дали са нейни граждани или на трета държава и които са били осъдени в друга страна от съюза. Идеята е осъдените да излежават присъдата в страната, в която живеят постоянно, за да се подобрят шансовете за реинтегрирането им в обществото.
"Полша се обяви принципно срещу този текст", заяви заместник- министърът на правосъдието Анджей Дуда. Той отказа да обясни мотивите си за този отказ. Дуда обаче отрече наложеното вето да има връзка с броя на поляците, излежаващи присъди в чужбина, които според него са 1800.
Междувременно вчера в германския град Метлах се състоя неофициална среща на страните от т.нар. Ваймарски триъгълник (Германия, Франция и Полша). Германската канцлерка Ангела Меркел посрещна президентите на Полша и Франция - Лех Качински и Жак Ширак, за неофициални разговори, в които основната тема трябваше да бъдат отношенията на ЕС с Русия и Турция и обстановката в Близкия изток.
Меркел и Ширак възнамеряват да предложат на страните-членки да се определи нов краен срок за Турция да отвори пристанищата и летищата си за кипърски гръцки кораби и самолети в срок от 18 месеца. Европейската комисия призова Париж и Берлин да не се стремят да налагат строги срокове на Анкара, защото в миналото подобни принуди не са давали резултат.
Финландското председателство на ЕС пък подкрепи предложението за частично прекратяване на преговорите с Турция. Миналата седмица това бе препоръчано от ЕК. Външните министри от ЕС трябва да се опитат в понеделник да се справят с казуса, но анализаторите смятат, че няма да успеят и че тази отговорност ще се падне на лидерите на срещата им на върха на 14 и 15 декември.
|
|