:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,294,556
Активни 530
Страници 2,124
За един ден 1,302,066

Полша наложи вето за трансфер на затворници в Евросъюза

Франция и Германия готвят нов краен срок за Турция
Франко Фратини
Полша наложи вето върху приемането на текст за автоматично връщане на осъдени в която и да е било страна - членка на ЕС, за да излежават присъдата в родината си, предаде АФП. Останалите 24 държави приемат текста.

"Позицията на Полша е твърде разочароваща", заяви еврокомисарят по въпросите на правосъдието Франко Фратини на пресконференция след съвещание на европейските министри на правосъдието в Брюксел. Според обсъждания текст всяка държава от ЕС трябва да е задължена да приеме обратно за излежаване на присъдата лица, с постоянен адрес в съответната страна, независимо дали са нейни граждани или на трета държава и които са били осъдени в друга страна от съюза. Идеята е осъдените да излежават присъдата в страната, в която живеят постоянно, за да се подобрят шансовете за реинтегрирането им в обществото.

"Полша се обяви принципно срещу този текст", заяви заместник- министърът на правосъдието Анджей Дуда. Той отказа да обясни мотивите си за този отказ. Дуда обаче отрече наложеното вето да има връзка с броя на поляците, излежаващи присъди в чужбина, които според него са 1800.

Междувременно вчера в германския град Метлах се състоя неофициална среща на страните от т.нар. Ваймарски триъгълник (Германия, Франция и Полша). Германската канцлерка Ангела Меркел посрещна президентите на Полша и Франция - Лех Качински и Жак Ширак, за неофициални разговори, в които основната тема трябваше да бъдат отношенията на ЕС с Русия и Турция и обстановката в Близкия изток.

Меркел и Ширак възнамеряват да предложат на страните-членки да се определи нов краен срок за Турция да отвори пристанищата и летищата си за кипърски гръцки кораби и самолети в срок от 18 месеца. Европейската комисия призова Париж и Берлин да не се стремят да налагат строги срокове на Анкара, защото в миналото подобни принуди не са давали резултат.

Финландското председателство на ЕС пък подкрепи предложението за частично прекратяване на преговорите с Турция. Миналата седмица това бе препоръчано от ЕК. Външните министри от ЕС трябва да се опитат в понеделник да се справят с казуса, но анализаторите смятат, че няма да успеят и че тази отговорност ще се падне на лидерите на срещата им на върха на 14 и 15 декември.
Снимка: Ройтерс
Свети Никола посрещна германската канцлерка Ангела Меркел и френския президент Жак Ширак в немския град Метлах, където се състоя срещата на т.нар. Ваймарски триъгълник.
10
1628
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
06 Декември 2006 00:42
Полша май ще яде голия западноевропейски чеп, ама да видим кога.
06 Декември 2006 03:49
Във Ваймарския триъгълник нищо не изчезва. Затова пък се намират най-различни изгъзици. И сега, след реконституирането му, повече от всякога. Интересно, дали ще отнеме много време да й предложат на Полша (щом така й изнася - да си ги държи другаде за чужда сметка) просто да поеме част (по-голямата) от разноските за затворените тъдява поляци и веднага ще усети, че един затвороден излиза мнооого пъти по-скъпо на запад. Тогава може и да пожелае да си ги вземе, дори и чужди затворници в повече, щом е бизнес, който носи.
06 Декември 2006 09:28
Yapayapa Явно нещо не си разбрал, макар че самият текст е формуларан малко подвеждащо и затова е напълно възможно да си се подвел. Не става дума за нежеланието на Полша да си издържа затворниците, а за резервите по отношение на предаването на чужди граждани, осъдени в Полша. Или някой си мисли, че британският футболен хулиган Майкъл Шийлдс вече не е на свобода в своята родина?!
Ако някой реши да предизвика преразглеждане на присъдата си, къде ще се преразглежда тя и по чии закони – където е бил осъден или където лежи?!
Въпроси предизвиква и дефиницията на “постоянно местожителство” в страна от ЕС.
06 Декември 2006 11:13
Не, не! Никакви отстъпки повече. Турция нагло и нахално се подигра с ЕС, като за пореден път отложи решаването на Кипърския проблем. В раздела "Теми за форумци" ще създам тема, в която детайлно ще изложа причините, поради които Турция не може да стане член на ЕС. Опорните точки ще бъдат 1915г, 1917-1923 г, , 1955!!! и 1974г.
06 Декември 2006 11:36
EС има още много да отстъпи...
06 Декември 2006 12:00
Шляхтата се прави на велика, след 300 години най-накрая й дадоха думата и тя почна да се олива! Нищо ще и мине!
06 Декември 2006 12:08
Костас 1922-23 и 1974 сами вие гърците си го затъкнахте щото много голяма уста отворихте за териториални придобивки! Вашите хитреци генерали от 1922-23 ги осъдиха и разстреляха, ако не ме лъже паметта, така че тогавашната власт сама си призна грешката! А за 1974, дето свалихте Макариос и "заменихте" независим но под силно гръцко влияние Кипър с два "Кипъра" гръцки и турски, още правителството в Атина се ослушва да си признае кой кум, кой сват, кой на булката брат, ма и това ще стане! Така че в тези два случая Туркие ни при чем!
06 Декември 2006 13:22
Та по още един език, ще научат хората, докъто пребивават в изправителния!
06 Декември 2006 18:44
гледаете филма три цвята там имаше нещо за затвор в полша
06 Декември 2006 22:21
Странно, но ми се струва полезна идеята на киряк Костас за нови теми в раздела "Теми за форумци". Бих изложил в детайли причините, поради които Гърция не трябваше да бъде приемана за член на ЕС. Опорните точки ще бъдат 1921 (агресия срещу Турция), 1925 (агресия срещу България), 1974 (вдъхновява и подкрепя преврата срещу президента на Кипър Архиепископ Макариос Трети), 1999 (предоставя дипломатическо укритие за терориста Йоджалан). Щях да забравя - и поради продължаващ отказ да ратифицира Рамковата Конвенция на Съвета на Европа за закрила на националните малцинства.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД