Своя шести роман издаде кореспондентът на вестник "Сега" в Русе Росен Моллов. Историческият трилър носи името "Дунавският рицар". В книгата се проследява историята на легендарния Влад Цепеш-Дракула и приятелството му с млад българин от Русе. (В житието на влашкия княз Дракула действително има своеобразна "българска следа".)
Дракула е символ на злото и кръволок, вдъхновил маса автори вампиролози от Брем Стокър до Елизабет Костова. В действителност няма данни истинският Дракула да е бил кръвопиец; историческата наука го описва като цепеняк - прозвището му Цепеш от румънски се превежда като "набивач на кол"... Какво да се прави, такива са били времената - става въпрос за средата на ХV в.
Романът на Росен „Дунавският рицар" е максимално коректен исторически, описва реални подвизи на влашкия княз и политиката му по българските въпроси. Книгата почива на проверени дати и факти.
Млад русенец става участник в кръстоносните походи на Владислав Ягело (a.k.a. Варненчик), бива посветен от краля за рицар и се бие заедно с Влад срещу турците, поробили отечеството му. Като участник в хайдушка чета, като военачалник на Януш Хунияди и като съюзник на Влад Дракула Стефан Стоев, известен като Дунавския рицар Стеф дьо Руси, се бори докрай за свободата на българските земи.
Преди две години Росен Моллов издаде приключенската трилогия „Господарят на Черно море". След това русенският журналист публикува и двете части на Дунавската сага „Мътните води на Дунав" и „Хлорна мъгла по Дунав", свързани с трагедията на Русе заради трансграничните замърсявания на въздуха в края на двадесети век.
|
|