Миналата седмица стана ясно, че проектът бил одобрен от Марк Малок Браун - бившата дясна ръка на генералния секретар, и възлиза на 567 379 долара.
Истинските разходи за издаването на книгата бяха разкрити от обществения активист Матю Лий от Ню Йорк, който от години следи за финансовите нередности в банки и други обществени организации в САЩ. Лий, който е бивш адвокат, успя да се акредитира като журналист на свободна практика в ООН, за да може лично да следи за дейността в организацията и да разпитва висши нейни членове.
"Това е една от основните подорганизации на ООН, която има представителства из целия свят и бюджет за над 4 млрд. долара", заяви Матю Лий. "Тези пари са предвидени да помогнат на бедните все пак", допълни бившият адвокат.
Критиците определиха пръснатите пари като "суетна публикация" и скандалната книга се превърна в поредния символ на разточителното харчене на пари от централата в Ню Йорк.
Независимо че е предназначена за голямата читателска аудитория със заглавие "Програма за развитие на ООН: По-добрият начин" и един екземпляр струва 29,99 долара, тя едва ли ще се окаже сериозна конкуренция на последните книги на Дан Браун и Патриция Корнуел в списъка с бестселъри.
Това обаче, което възмути много хора, са огромните разходи за издаването на тази книга, която бе публикувана чрез "Кембридж Юнивърсити Прес". Те включват заплата от 252 000 долара за автора - професор Крейг Мърфи, който работил две години над нея. Той също така получил 37 299 долара за служебни разходи, а неназован координатор на проекта бил награден с 87 539 долара, за да координира рекламата.
Изследванията и издателската дейност глътнали 91 559 долара, а други $ 26 752 отишли за наемането на офиси. ПРООН също така платила на "Кембридж Юнивърсити Прес" 55 000 долара за стотици копия на книгата, която е 390 страници и трябва да бъде разпространена в библиотеки и други заинтересувани организации.
Критика
Експерт по международни отношения определи книгата като ООН вариант на "Западното крило", сравнявайки я с известния телевизионен сериал в САЩ. Във въведението се отделя голямо място на личността на Малок Браун, който е бивш шеф на Световната банка. Това е много хитър ход от негова страна, тъй като заложил на "непобедимата комбинация" на "добро заплащане плюс бюджет за пътувания", коментира експертът. ПРООН се занимава с проекти в 150 страни и бе забъркана в скандали, сред които програмата "Петрол срещу храни" по време управлението на Саддам Хюсеин в Ирак.