Президентът на Македония Бранко Цървенковски отправи в полупразната пленарна зала на Собранието в Скопие провокация към България и Гърция в годишното си обръщение към парламентаристите. Речта, озаглавена "Политическият консенсус, НАТО и ЕС нямат алтернатива", обаче бе бойкотирана от депутатите на управляващата ВМРО-ДПМНЕ и всички министри от кабинета на Никола Груевски, съобщи вчера "Утрински весник".
"Естествено право и задължение на Република Македония е да се грижи за положението на македонското етническо малцинство в съседните страни. Държим точно да се прилагат европейските критерии във връзка със зачитането на основните човешки права и свободи, към които се числи и правото на етническа, културна и езикова идентичност. Тези права трябва да бъдат зачитани най-вече от страни, които са пълноправни членки на ЕС (Гърция) или се готвят да се присъединят към съюза в близко време (България)", декларира от парламентарната трибуна Цървенковски.
Македонският държавен глава засегна стария спор с Гърция за името на своята родина. Атина упорито отказва да признае на държавата името Македония и заплашва Скопие с международни санкции, ако не промени позицията си.
"Ние желаем да развиваме приятелски и искрени отношения и многостранно сътрудничество с Гърция, но нашият непоколебим избор е да запазим конституционното наименование на страната - Република Македония, както за вътрешна, така и за външна употреба. Чухме изказвания от политическото ръководство на Гърция, поставящи под съмнение пълноправното членство на Македония в евроатлантическите структури. Искам да припомня, че съгласно споразумението с нея от 1995 г. Гърция пое ангажимент не само да не пречи, но и да помага за интеграцията на Македония пред международните организации и структури", цитира вчера македонския президент и гръцкият в. "Етнос". Бранко Цървенковски призова за двустранно сътрудничество, но същевременно заяви,че Македония не може и няма да се откаже от конституционното название на страната, което е абсолютно неприемливо за Гърция, коментира изданието.
Президентът Цървенковски разкритикува кабинета в Скопие за политиката му, която според него била неефикасна. "Македония трябва да се съсредоточи върху следващата изключително важна стъпка -определяне на дата за преговори с ЕС, а не да се занимава с въпроси и проблеми, които предизвикват политически, етнически или религиозни конфронтации", каза държавният глава.
|
|