Вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин не отстъпи пред натиска България да опрости дължимите й от Ирак 1,7 млрд. долара, които с лихвите наближават 2 млрд. През третия ден от работното си посещение в САЩ той се срещна със заместник-министъра на финансите Робърт Кимит, предаде БТА.
Двамата са разговаряли за решението на Парижкия клуб от 2004 г. за опрощаване на 80% от дълговете на Ирак. Както съобщи говорителят на МВнР Димитър Цанчев, Калфин е изложил позицията, че за нас този дълг е важен и че не разглеждаме възможността за опрощаването му, въпреки че сме наясно със споразумението. "За България иракският дълг представлява голяма сума и ние не разглеждаме тази възможност", каза Цанчев. Преди две години министри от правителството на Симеон Сакскобургготски дадоха да се разбере, че България не се надява да си върне повече от 20% от дълга, с което насърчиха американците да продължат натиска за опрощаване на 80-те процента.
Робърт Кимит изложил американския подход, според който опрощаването на дълговете ще даде възможност на иракската икономика да заработи по-бързо и ще облекчи бюджета на страната, защото нейният икономически потенциал е свързан с приходите от продажби и добив на нефт. Калфин отвърнал, че икономическото възстановяване зависи в най-голяма степен от сигурността в Ирак, и Кимит се съгласил.
Взаимодействието между България и САЩ срещу трафика на хора и оръжия и борбата с тероризма са били основни теми на срещата между Калфин и директора на националното разузнаване на САЩ Джон Негропонте. Двамата са оценили като "много добро" сътрудничеството в областта на сигурността и като "успешно" взаимодействието между секретните служби на двете държави.
Калфин и Негропонте са обсъдили и обстановката в Ирак, като от американска страна е бил проявен силен интерес към впечатленията и оценките на българския външен министър след неотдавнашното му посещение там.
Слушам и не вярвам на очите си. Мале! Палето да лае срещу лъва! Извод - палето се е побъркало...