Две от петте медсестри, осъдени повторно на смърт в Либия, се готвят да се откажат от адвокатите си Осман Бизанти, Пламен Ялнъзов и Хари Харалампиев. Валя Червеняшка и Нася Ненова обаче тепърва ще вземат тежкото решение. В декларация до медиите мъжът на Валя Червеняшка Емил Узунов обяви, че съпругата му ще се откаже от договора за правна защита. "Не сме доволни, адвокатите трябваше много отдавна да се сменят", заяви дъщерята на Червеняшка Гергана Узунова пред "Сега". Преди ден сестрите бяха недоволни, че адвокатите им са си тръгнали веднага след произнасянето на присъдите, без да се видят с тях.
Защитата на двете сестри ще поеме предишният им адвокат Владимир Шейтанов, отстранен по времето на жълтия кабинет. Той каза само, че ще заведе контрадело в съд в чужбина.
"Ако хипотетично приемем, че две от сестрите се откажат от адвокатите си, може да се удовлетворят очакванията на либийската страна да се вбие клин в българската защита. Но смятам, че това няма да се случи", коментира координаторът на защитата Траян Марковски. Според него обаче няма проблем сестрите да се откажат от либийския си защитник Бизанти, защото след 19 декември "вече няма съмнение, че става дума за поръчков и инсцениран процес в Либия".
Марковски допълни, че ако Шейтанов се включи в защитата на част от българките, той ще бъде приет равностойно. Ще бъде отстоявана тезата за невинността на българките. Марковски обаче смята, че няма юридическа основа за завеждане на дело в международен съд. По-реално е завеждането на дело срещу мъчителите тук.
Междувременно стана ясно, че за 9 януари срещу българките е насрочено дело за клевета, заведено от мъчителите им. Инквизиторите искат по 3,9 млн. долара обезщетение.
В четвъртък от Външно са съобщили на близките на осъдените сестри, че на 9 януари те ще могат да пътуват до Джамахирията. Такава беше волята на сънародничките ни по време на разговора им със зам. външния министър Феим Чаушев. Вчера той бе изслушан от депутатите от външната комисия и по правата на човека. Заседанието започна пародийно и завърши с партийни скандали.
"Радвам се, че имаме весел повод в началото на това заседание", започна жизнерадостно Огнян Герджиков, докато обявяваше, че Соломон Паси празнува 50-ия си рожден ден. "Няма по-добър начин човек да отпразнува рождения си ден от заседание на собствената си комисия", влезе в тона Паси.
По време на заседанието е станало ясно, че претенциите на либийската държава за компенсации от 10 млн. долара за всяко заразено дете са намалели на четвърт милион. Това съобщи Паси след срещата. ДСБ обвиниха Феим Чаушев в некомпетентност, а от БСП намекнаха за промяна в екипа на Външно, който се занимава с делото в Либия. Чаушев отвърна гневно, че очаква "ДСБ да му дадат рецепта как да върне бързо сестрите". Хората на Костов предложиха България да поиска след 1 януари ЕС да постави Либия в изолация. Паси и Герджиков пък оправдаха "тихата дипломация", водена от жълтите.
Двете комисии привикват външния министър Ивайло Калфин на 10 януари, за да набележат конкретни стъпки за по-нататъшна защита на сестрите.