Група напредничави британски учени докладваха, че в близко бъдеще роботите е напълно възможно да получат граждански права и да станат пълноправни членове на обществото, съобщи "Файненшъл таймс". Ако се вярва на академиците, автоматите ще изискват от властите общинско жилище, уреждане на работните условия по трудовия кодекс и качествена медицинска помощ. Доста робство за роботството, ще запеят в най-скоро време машинките и ще потърсят социален механизъм за решаване на проблемите си.
Най-прогресивните учени вече се бъзикат, че и клавиатурата на персоналния ви компютър в бъдеще може да ви даде под съд, ако в изблик на гняв й шибнете един юмрук.
Теорията за правата на роботите прокарва в доклада си главният научен консултант на британското правителство Дейвид Кинг. Според "Файненшъл таймс" възгледите на Кинг не бива да се отнасят към научната фантастика, а изразяват един "прогресивен поглед в бъдещето".
Очаква се към 2056 година роботите ще бъдат натоварени с човешки задължения: да гласуват на избори, да плащат данъци, да отбиват задължителна военна служба. "Максимум след 50 години ще се сблъскаме с ново поколение прахосмукачки, които ще получат избирателни права и може би сами ще се кандидатират на избори" - казват учените.
В същото време не всички хора могат да приемат човекоподобната машина в качество на пълноправен член на обществото. "Механическото куче с функции на истинско също толкова нямаме право да го сритаме, колкото и живото - застъпва се ученият Хенрих Кристенсен. - Има обаче хора, които не могат да възприемат това, поради което са нужни морални норми, които да научат хората на цивилизовани взаимоотношения с роботите."
Навремето подобна идея издига фантастът Айзък Азимов, описвайки общество, в което роботите са включени във всички сфери на живота. Азимов предлага да се утвърди специален документ, който да регламентира жизнената дейност на машините. Тази своего рода робо-конституция съдържа "три закона на роботиката": съгласно тях роботът няма право да причинява вреда на човека и да го оскърбява, длъжен е да пази съществуването си и да изпълнява зададените му команди.
Авторите на доклада са убедени, че даването на права на роботите ще повиши производителността на труда. С цел бъдещи икономически изгоди държавата ще се задължи да предостави на машините автомати всички социални гаранции - за трудови условия, здравно осигуряване, право на справедлив съдебен процес и пр. Вместо помощ от лекаря, пише "Файненшъл таймс", роботът ще се възползва от услугите на механика, който ще му осигури ремонт в случай, че се почупи.
Все още учените не са разрешили въпроса какво да се прави с тези машини, които е невъзможно да бъдат върнати към живот: моралът и дадените на робота човешки качества не позволяват да бъде рециклиран или изхвърлен с индустриалния боклук. В същото време роботът, както човека ще има право на естествена смърт, но все пак - смятат учените - въпросът за вечния живот за роботите ще бъде решен чрез замени на захранващите батерии, схемите и другите елементи. Най-важно за хората и роботите е, разбира се, от време на време да се сменят и чиповете :))
|
|