Потребителите са големите губещи от въвеждането преди пет години на еврото като обща валута на страните от еврозоната, показва анализ на вчерашния в. "Монд", провокиран от последен сондаж на Евробарометър. Официалните статистики на ЕС уверяват, че еврото не е причина за инфлация, но народите имат друго усещане и затова повечето европейци се отнасят скептично към него. Само 48% са доволни от общата валута заради нейните удобства, докато през 2002 г. са били 59%. Когато става дума за цени, 81% са сигурни, че еврото е довело до поскъпване.
Разминаването в оценките е драстично. Според официалния статистически институт на Франция ИНСЕЕ от 1999 г. досега инфлацията в страната е била между 1,6% и 2,1%, което за петгодишния период на еврото означава 10%. Проверка на в. "Либерасион", обхванала 30 най-купувани стоки, обаче дава следната картина: 120% поскъпване на кафето в някои заведения, 93% скок на цената на кило домати, 84% повишение за пастата за зъби. Дори хлябът е станал с 23% по-скъп.
Статистиката скрива поскъпването, защото слага в потребителската кошница поевтиняващи компютри, телевизори и друга електроника, която хората си купуват по-нарядко, отколкото поскъпващите продукти за всекидневно потребление. Този номер не се е отразил на страни, където стоките от първа необходимост за запазили стабилност в цените. Затова ирландците са най-големи почитатели на еврото (75,4 %), следвани от финландците, люксембургците и австрийците. Най-скептични са италианците (48,2 % одобрение), след които са гърците и холандците.
Въпреки силните разочарования в някои страни Словения реши да приеме за официална валута еврото от 1 януари 2007 г. Бившата югорепублика, която от 2004 година е член на Евросъюза, става 13-ата страна, в която еврото е официална валута, съобщава агенция ХИНА. Еврото и словенският толар ще се използват паралелно само 14 дни. От 15 януари 2007 г. еврото остава единствена валута в Словения. Изследване на ЕС сочи, че над две трети от словенците одобряват приемането на еврото като официална валута, твърди агенцията.