Либия реагира нервно на международната подкрепа за българските медицински сестри и палестинския лекар, осъдени повторно на смърт в средата на месеца. След като лидери на чужди организации излязоха с призиви към джамахирията да преразгледа решението си, либийското Външно излезе с меморандум, разпространен от агенция "Джана". Негов адресат са генералните секретари на организацията "Ислямска конференция" и съюза "Арабски Магреб", шефът на Министерския съвет на Движението на необвързаните страни и всички арабски, азиатски и латиноамерикански държави, които имат политически и дипломатически отношения с Либия.
В документа се казва, че политическата позиция, изразена от българското правителство, ЕС и други държави, показвала склонност към "ценности, които биха могли да разпалят войни, конфликти и да предизвикат вражда между религиите и цивилизациите по света и да използват развиващите се страни като арена за експерименти на оръжия за поразяване". Либийското Външно протестира срещу намесата над независимия им съд, при условие че съдебната процедура не е изчерпана.
"Не е нормално на реакцията да излизаме с реакция", бе първият коментар на шефа на МВнР Ивайло Калфин. "Ако има нещо, което България наистина е постигнала досега, това е много доброто равнище на етническа и религиозна толерантност", обяснил Калфин на временно управляващия либийското посолство у нас Тахер Беншабан. Той бе извикан във Външно вчера, за да му бъде връчена нота, с която се настоява Либия да разреши на оправдания д-р Здравко Георгиев да се прибере в родината си.
"Не мисля, че позицията на страната ни би могла да предизвика етнически и религиозни сблъсъци. Явно Кадафи се чувства притиснат", реагира зам.-шефът на парламентарната външна комисия Пламен Ранчев от БСП. Подобно мнение изрази и колегата му Юнал Лютфи от ДПС. "Това е съвсем несъстоятелна реакция", бе категоричен той.
---
ДОБЪР ЗНАК
Калфин обяви вчера, че мотивите към повторните смъртни присъди са получени и се превеждат. Той оцени бързината като добър знак. Един месец е срокът за обжалване на решението на съда, което означава, че адвокатите трябва да внесат документите във Върховния касационен съд до 19 януари. Калфин увери, че това ще стане много скоро и се надява на бърз процес. Той обаче може да бъде забавен заради желанието на сестрите да упълномощят други адвокати да ги защитават. Върховният съд може да потвърди смъртните присъди или да разгледа делото по същество. В хода му могат да се представят нови доказателства и да се искат нови експертизи.