Близо 100 училища ще получат сериозно финансиране тази година, за да осигурят добри условия за обучението на пътуващи от съседни населени места деца. Това показват предварителните разчети на просветното министерство за разходването на специалния фонд за оптимизиране на училищната мрежа.
Тази година се очаква да се закрият повече малки училища, защото за пръв път държавата реши да подпомогне финансово общините, които решат да свият броя на школата си.
За целта, както "Сега" писа, парламентът отпусна 35 млн. лв. Парите са разчетени така, че да обхванат около 100 средищни училища, уточни главният секретар на МОН Димитър Танев. Средствата ще се използват за осигуряване на обезщетения при евентуални съкращения, транспорт, ремонт на средищното училище, осигуряване на столово хранене.
Вероятно ще бъде въведена и горна граница за финансирането, което ще може да се отпуска на една община. Очаква се максимумът за един проект да е около 300 000 лв. и средствата да варират в зависимост от особеностите на общините.
Какви точно ще са критериите и максималните суми ще стане ясно през февруари месец. Дотогава общините ще имат около 2 месеца, за да подготвят програмите си за оптимизация на мрежата. По регламент предложенията за закриване на училища трябва да бъдат направени най-късно до 31 март.
Процедурата за взимане на решение за оптимизиране на мрежата е без промяна - предложението трябва да се гласува от общинския съвет, обясниха от МОН. Самите проекти, с които общините ще кандидатстват за финансиране, ще минават през 2 министерства - просветното и финансовото. Парите ще се привеждат в бюджета на общината.
По-висока издръжка се обсъжда и за така наречените "защитени училища" - които няма да се закриват поради географски особености на общините независимо от демографските проблеми. В момента просветното и финансовото министерство правят анализ кои училища трябва да попаднат в групата. По-високото финансиране на тези учебни заведения може да е факт най-рано в бюджет 2008.
СТИМУЛИ
Общо 171 млн. лв. в централния бюджет са предвидени тази година за реализация на различни целеви програми. За пръв път се отпускат целеви пари за ремонт на спортната база, развитие на извънкласните и извънучилищните дейности, за знамена и униформи в школата. За повечето програми ще се кандидатства с конкурси. Пари са заделени и за въвеждане на диференцирано заплащане на учителите.
На избори всеки гражданин вади от джоба си 10 хиляди лева и ги дава на политиците да ги харчат. Мислите, че тази сума е абсурдна? Сметнете държавния бюджет за 4 години. По 16 милиарда лева на година, това са 64 милиарда. Разделени на 6 милиона избиратели, са над 10 хиляди лева на човек. Нали никой не си прави илюзиите, че парите в бюджета влизат от някъде другаде, освен от неговия джоб... Всяка бюлетина е чек на тази стойност, в полза на избраните... Добре е гражданинът да помисли внимателно на кого точно да ги даде. Изборите не са шоу и веселба, а решение кой ще харчи тези пари. Политиците именно заради тях влизат в политиката....
(Послание на Добри Божилов - кандидат за евродепутат)