Европейският съюз има инструменти за политически и икономически натиск над Либия за освобождаване на българските медицински сестри и палестинския лекар, увери вчера в София докладчикът за България в Европейския парламент Джефри ван Орден. Според него незабавно и категорично трябва да се заяви пред либийските власти - както публично, така и в рамките на дискретните контакти, - че въпросът е много сериозен. "Този натиск трябва да бъде поддържан по всички възможни начини, но трябва да се въздържаме да отправяме заплахи към Либия", каза още Орден в отговор на въпрос дали можем да очакваме засилване на икономическия натиск преди изчерпване на съдeбната процедура в джамахирията.
"ЕС поддържа отношения с Либия чрез процеса "ЕС" и Средиземноморието, опитвайки се да се включи в него и да засили контактите си с някои средиземноморски страни. Ако скандалът със сестрите продължи, това ще бъде сериозна пречка за движението на Либия към международната общност", каза още Орден. И допълни, че би било жалко, ако съдбата на добрите отношения на Либия с някои страни от ЕС се постави под заплаха.
Джефри ван Орден призова Кадафи да упражни своите правомощия и да освободи медиците колкото се може по-скоро, като ги помилва. Според ван Орден едва ли е най-подходящо съдбата на българките и палестинеца да се търгува срещу компенсации на семействата на заразените със СПИН деца в Либия. Двата въпроса са отделни, макар и свързани, каза той.
Доста по-категорична бе в оценките си за Либия съпредседателката на съвместния парламентарен комитет България-ЕС Катрин Ги Кен. "Сестрите са заложници в Либия, а вземането на заложници е престъпление", каза тя. И призова спешно да се предприемат мерки за икономически натиск над Либия. "Трябва да се намерят подходи и методи, така че либийското правителство да разбере, че ще има последици в икономическите и политическите връзки с ЕС", заяви Катрин Ги Кен. Тя обаче призна, че за съжаление и в ЕС понякога икономическите връзки минават на преден план пред спазване на човешките права.
ПОДКРЕПА
Под мотото "Не сте сами" в подкрепа на медсестрите минаха новогодишните тържества и честванията за членството на България в ЕС. И президентът, и премиерът обявиха, че страната ни ще продължи да се бори за пълното освобождаване на българките, а държавата ще подкрепи тези усилия. "Ще има нови празненства заедно със сестрите", каза премиерът Станишев в новогодишната нощ. Междувременно на 31 декември дипломатите ни в Триполи не бяха допуснати за свиждане в затвора Джудейда. Още няма и разрешение и за роднините на сестрите за посещения при тях. Днес зам.-министърът на правосъдието Маргарит Ганев ще се срещне със сестрите в затвора, за да им обясни опасностите от забавяне на процедурата при промяна на адвокатите. Две от сестрите искат да се откажат от Бизанти и Ялнъзов.