Иракски пожарникари и цивилни се опитват да помогнат на ранени шиити след атентатите в Багдад вчера. |
Миналата седмица американският ген. Джордж Кейси каза, че изпращаните сега в Ирак американски подкрепления могат да започнат изтегляне от страната в края на лятото. Той уточни, че това може да стане, ако сигурността в Багдад се подобри.
Американският президент се въздържа от подобни прогнози и дори намекна, че има възможност американските войски да бъдат в Ирак дори след встъпването в длъжност на следващия президент на 20 януари 2009 г.
При двоен бомбен атентат вчера в шиитската част на Багдад бяха убити 78 души, а 156 бяха ранени. Първоначално избухнало взривно устройство в чанта, която била оставена до щандове с DVD-та и дрехи втора употреба. Почти веднага след това избухнала паркирана наблизо кола бомба.
Това е второто голямо кръвопролитие в Ирак за по-малко от седмица. При атентат до университет в Багдад преди 6 дни загинаха 70 души.
По данни на ООН в Ирак има около 1,7 милиона "вътрешни бежанци" заради продължаващите кървави атентати, съобщи Би Би Си. От световната организация предупреждават, че до края на т.г. техният брой може да се увеличи с още един милион.
Съседните страни също са наводнени с иракски бежанци, затова все повече затягат контрола по границите си. Само в Сирия техният брой е 1 млн. души, в Йордания има 700 000 иракчани, в Египет около 80 000, а в Ливан над 40 000.