Заради спрения износ на петрол вследствие на войната, Ирак оценява пропуснатите си ползи на 11 млрд. долара. Това съобщи руската информационна агенция ИТАР-ТАСС. Причината за срива са терористичните нападения, които нанасят сериозни щети на петролната инфраструктура на страната. В периода от юни 2003 г. до май 2005 г. нефтодобивните обекти и рафинерии в Ирак били нападнати над 300 пъти, съобщава Асем Джихад, представител на министерството на нефта в страната. Войната срещу режима на Саддам Хюсеин започна през март 2003 г.
Само за първите 5 месеца на тази година са регистрирани над 70 терористични акта в петролни обекти, пише ИТАР-ТАСС.
Според статистиката повечето нападения са в Северен Ирак. Заради това са прекратени доставките на нефт през турското пристанище Джейхан, пишат агенциите. При нормални обстоятелства през порта преминават до 400 хиляди барела за един работен ден. В последните години на управлението на бившия президент Саддам Хюсеин преносът беше удвоен - почти 800 хиляди барела на ден.
Износът на петрол формира над 90% от приходите в държавния бюджет на Ирак. По официални данни, през 2004 г. страната е загубила над 8 млрд. долара, заради нападенията на нефтени сонди и рафинерии.
каре - цените на суровината
Вчера петролът сорт "Брент" с доставка през август се договаряше на Лондонската борса за 57.5 долара за барел, съобщи Ройтерс.
В петък цената на суровия петрол на Нюйоркската стокова борса достигна 57.54 долара за барел с доставка през август.
Значително повишение имаше в петък и цената на петрола сорт "Брент", който поскъпна с 2.04 долара до ниво от 57.6 долара за барел. В края на миналата седмица влезе в сила и решението на ОПЕК от 15 юни за увеличаване на дневното призводство с 500 000 барела на ден до 28 млн. барела. Страните от картела към момента произвеждат по около 30 млн. барела на ден, което е около 35% от световното потребление. С изключение на Саудитска Арабия, останалите страни нямат свободни мощности за преработка.
Мръсна руска пропаганда!
Да изчакаме да чуем какво ще каже Големя брат