Петролът отново прескочи $60 за барел
За втори пореден ден суровият петрол прехвърли $60 за барел, предаде агенция Блумбърг. На пазара има опасения, че тропическата буря "Синди" в Мексиканския залив намалява добива на суровината и по-лошото време заплашва доставките в края на тази седмица.
Суровият петрол с доставка през август поскъпна с $0,54 и стигна $60,13 за барел в Ню Йорк. Рекордът на този пазар е от 27 юни - $60,95 за барел. На борсата в Лондон цената на петрола сорт "Брент" се повиши с $0,33 до $58,62, като на 27 юни бяха отбелязани рекордните $59,59.
Десетте нови страни-членки на ЕС,
присъединили се на 1 май 2004 г., са имали успешна година, сочи изследване, проведено от "Икономист интелиджънс юнит" (Economist Intelligence Unit - EIU), подкрепено от консултантската компания "Ърнст и Янг" и IBM. Повечето "нови" в ЕС отбелязват ръст на БВП, търговски бум и запазване на цените си. Гюнтер Шпилман, съдружник в "Ърнст и Янг-България", коментира, че новоприетите страни увеличиха износа си през 2004 г. с около 20%. Една от причините е нарасналата търговия помежду им, защото отпаднаха някои бариери пред бизнеса. Новоприетите 10 държави в ЕС получиха за периода 2004-2006 година около 10 милиарда евро на година. Три четвърти от парите са за Полша, Чехия и Унгария.
"Глоубъл фаненс" създаде свой фонд
за недвижими имоти, съобщиха от компанията, която извършва инвестиции чрез дялово участие. Фондът се нарича Global Emerging Property Fund и е учреден с капитал 125 млн. евро. Плановете предвиждат да бъде привлечено допълнително финансиране и около 450 млн. евро да бъдат инвестирани в бизнесимоти (офиси, търговски центрове и др.) в България, Румъния и Сърбия. До 20% от активите на фонда могат да бъдат инвестирани в други източноевропейски държави. Тези имоти ще се дават под наем. Акционери във фонда са Европейската банка за възстановяване и развитие и IMMOEAST Immobillien Anlagen AG, чиито акции се търгуват на Виенската фондова борса.
Мисията на ООН в Косово издаде 18 лиценза за проучване
и експлоатация на мини и заводи на територията на
областта с надеждата да съживи икономиката на Косово, предаде Асошиейтед прес. Пазарната стойност на полезните изкопаеми в местата, за които са издадени лицензи, се оценява на около 6 млрд. евро. Потенциалните купувачи на мините и заводите Фероникели и Трепча ще могат да добиват олово и цинк, строителни материали - цимент, пясък и чакъл.
Косово е най-бедният регион в Западните Балкани с годишен брутен вътрешен продукт на глава от населението около 1000 евро и безработица от най-малко 50%.
|
|