:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,146
Активни 448
Страници 20,076
За един ден 1,302,066

Италия търси за работа медсестри от чужбина

20 000 визи за специалисти ще бъдат отпуснати от правителството на Берлускони
Италия търси спешно медицински сестри от чужбина, съобщи радио "Дойче веле". Между 40 000 и 60 000 са свободните места според Професионалната асоциация на медицинските сестри в Италия.

Частни клиники, санаториуми и старчески домове оказват натиск върху правителството на Силвио Берлускони за отпускане на допълнителни работни визи на медицински сестри от чужбина. В момента около 20 000 чужденци, главно от България, Румъния, Бразилия и Перу, се трудят в болнични заведения на Апенините. Всяка година се освобождават около 13 000 работни места заради възрастови ограничения и пенсиониране. Дипломиралите се сестри в италианските медицински институти са само 9000. Това обяснява липсата на квалифицирана работна ръка.

Работните визи за медицински сестри са извън квотата за редовните имигранти. Очаква се Рим да отпусне първоначално визи за 20 000 медсестри.

Италия набира персонал в чужбина чрез специални агенции или поименно поискване от страна на работодател. Задължително условие е кандидатът да притежава диплома, която се приравнява от италианското министерство на здравеопазването. След признаването й трябва да бъдат положени три изпита - технически, теоретичен и по италиански език. Цялата процедура продължава около година. Наемането става по същите закони, по които работят гражданите на Италия и другите страни от ЕС.

И докато в Италия изискването за знаенето на езика се спазва стриктно, съвсем различно стоят нещата във Великобритания. От Британското медицинско дружество предупредиха, че пациентите на Острова са изложени на риск, защото хиляди лекари чужденци не владеят в достатъчна степен английски език, съобщи сръбският в. "Данас". Всички лекари, пристигащи в Обединеното кралство от страни извън Европа, преминават езикови тестове, организирани от Общия медицински съвет. Лекарите от Стария континент обаче са освободени от полагането на тези изпити.

"Много често лекарите от неевропейските страни владеят английски по-добре от тези от Европа. Проблемът обаче е, че не можем да проверяваме знанията на европейците", контрира д-р Съренда Кумар - председател на Британското сдружение на международните лекари и бивш член на регистрационната комисия на Общия медицински съвет. Тази комисия определя изискванията, на които лекарите във Великобритания трябва да отговорят, за да получат разрешително за работа.

Правителството на Тони Блеър не споделя тревогата на Британското медицинско дружество и инициативата му за даване на правна оценка на отмяната на част от нормативната уредба, свързана с работната ръка от ЕС в областта на медицината. От общо 230 000 лекари, регистрирани в Общия медицински съвет, британските граждани са 162 000, жителите на Европейската икономическа зона (ЕС, Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн) са 12 000, а другите 60 000 идват от останалата част на света.
3139
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД