14 Февруари 2007 20:26
ДЕКЛАРАЦИЯ НА ЦОБ И ПГ НА ДПС 14 Февруари 2007 С акта на приемане на чл. 3 от проекта за Закон за избиране на български представители в Европейския парламент на Министерския съвет с министър-председател Симеон Сакскобургготски от 2005г., Четиридесетото Народно събрание на европейска България прояви не европейско, а откровено дискриминационно отношение към своите граждани. Приетият текст е в грубо нарушение на чл. 26 и чл. 42 от Конституцията на Република България и чл. 17 от Договора за Европейските общности (ДЕО), които гласят следното:
Чл. 26. (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.
(2) Чужденците, които пребивават в Република България, имат всички права и задължения по тази Конституция с изключение на правата и задълженията, за които Конституцията и законите изискват българско гражданство.
Чл. 42. (1) Гражданите, навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода, имат право да избират държавни и местни органи и да участват в допитвания до народа.
(2) Организацията и редът за произвеждане на избори и референдуми се определят със закон.
Чл. 17 (1)(ДЕО) С настоящия се установява гражданство на Съюза. Всяко лице, притежаващо гражданството на държавата – членка, е гражданин на Съюза. Гражданството на Съюза допълва, а не заменя националното гражданство.
(2) Гражданите на Съюза разполагат с правата предоставени по този Договор и носят задълженията, наложени от него.
С чл. 17, ал. 1 от част втора на ДЕО се създава гражданство на Европейския съюз. Всяко лице, което е гражданин на държава-членка, е гражданин и на Съюза.
Последиците от европейското гражданство са уредени в чл. 17-21 на ДЕО. Част от правата, уредени в тези разпоредби, са активното и пасивно избирателно право в изборите за Европейски парламент и органите за местно самоуправление.
Няма как подобни ограничения да бъдат налагани на европейски граждани. Ако, обаче се наложат такива на българските граждани, партиите, които са подкрепили акта на ограничение, следва да поемат политическата отговорност за поставянето на български граждани в по-непривилегировано положение от негражданите на България Парадоксален е фактът, че именно български гражданин може да избира например германски евродепутат, а не може български, тъй като след придобиване на европейско гражданство българските граждани, съгласно ДЕО придобиват и правото да гласуват и да се кандидатират в местни избори и в изборите за Европейски парламент в държава-членка, където живеят.
Чл. 42 от Конституцията на Р България ограничава избирателните права само на “поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода”. ПГ на ДПС остро протестира срещу резултата от приемането на ограничителния акт, а именно приравняването на свободни български граждани на престъпници.
България е там, където живее и последният български гражданин. Поради това приетият текст, плод на проявен псевдопатриотизъм, има за своя проекция - стесняване на духовните територии на Р България. В знак на протест срещу потъпкването на Конституцията на РБ чрез незачитането и ограничаването на правата на българските граждани, ПГ на ДПС напусна пленарна зала до приемането на въпросния закон.
София
14 февруари 2007
|