Съгласно постигнато споразумение Северна Корея трябва да затвори и запечата реактора си в срок от 60 дни. В замяна на това тя ще получи 50 000 тона петрол или еквивалента им във вид на друга икономическа помощ. Освен това Пхенян ще получи още 950 000 тона петрол или еквивалента им под формата на друга икономическа помощ, ако реакторът бъде необратимо изваден от експлоатация и бъде даден пълен отчет за количеството плутоний, с което разполага страната. През октомври м.г. Северна Корея извърши опит с ядрено взривно устройство на базата на плутоний. Договорените 1 млн. тона гориво са на обща стойност около 300 млн. долара по сегашните цени за тежък мазут с високо съдържание на сяра, който се използва в електроцентралите, корабоплаването и др.
САЩ пък се съгласиха през следващите два месеца да започнат процедура по изваждането на Северна Корея от списъка си на държавите, подкрепящи тероризма, и да отменят търговските си санкции срещу Пхенян. Американският пратеник в шестстранните преговори Кристофър Хил обаче предупреди, че все още има много работа, която трябва да бъде свършена. "Това е само началото на края на процеса по разоръжаване на Северна Корея. Имаме много работа, която трябва да свършим", каза той и изрази задоволството си от постигнатото. Пхенян и Вашингтон се споразумяха и да започнат преговори за установяване на дипломатически отношения.
Преговори за нормализиране на отношенията ще започнат и между Япония и КНДР. "Токио няма да доставя енергийна помощ на Пхенян, докато не бъде постигнат напредък по спора за отвлечените от агенти на КНДР японски граждани", заяви японският външен министър Таро Асо, цитиран от АФП. "Вярно е, че бяха постигнати важни резултати, но няма да участваме в енергийните помощи, ако няма напредък по въпроса с отвличанията", заяви той.
Постигнатото в Пекин историческо споразумение приканва Япония и Северна Корея да уредят двустранните си спорове, един от които е проблемът с японските граждани, отвлечени от севернокорейски шпиони през 70-те и 80-те години.
Следващият кръг преговори ще се състои на 19 март в Пекин.
Позиция
Преговорите се развиват по сценария на Пхенян и постигнатите договорености в Пекин не са международен успех, обяви Василий Михеев от Центъра за азиатско-тихоокеански изследвания в Москва пред РИА "Новости". Според него било куриоз съгласието на КНДР да закрие ядрения си реактор срещу международна помощ. "Ако една страна иска да получи от САЩ, Русия, Китай, Южна Корея нефт или мазут, не й трябва да провежда някакви реформи, не й трябва никаква политика. Достатъчно е само да започне работа по ядрена военна програма", каза Михеев.