Българската армия имаше съветски ракети със среден обсег СС-23, които бяха унищожени през 2002 г., за да отговорим на изискванията за членство в НАТО. |
Никой не обвързва пряко възможния отказ на Русия от договора за РСМО с придвижването на военната структура на НАТО към руските граници. Тъкмо САЩ навремето създадоха прецедент, като се оттеглиха едностранно от друг договор - за противоракетната отбрана. И евентуалният отказ на Русия от ангажиментите към ракетите със среден и малък обсег "също би изглеждал, общо взето, оправдан", добавя "Российская газета".
Намерен е "асиметричният отговор" на американските планове, за който споменаваха руски лидери. С оттеглянето на Русия от ракетния договор, студената война със Запада ще бъде възобновена, пише "Независимая газета".
Доста вероятно е Русия да се оттегли от договора за РСМО, смята руски експерт, цитиран в електронното издание "Утро". Според него на американците "в крайна сметка не им пука" за ракетите със среден и малък обсег, защото те не могат да достигнат Америка. Затова пък подобни действия могат да сплотят страните от НАТО, забелязва експертът.
"Документът за РСМО е остатък от студената война", твърди пред "Российская газета" първият вицепремиер на Русия Сергей Иванов, бивш военен министър. Договорът бе подписан в края на 80-те, когато само Русия и САЩ разполагаха с РСМО. "Никой не си представяше, че тези ракети ще плъзнат по света и ще никнат като гъби след дъжд. Днес такива ракети притежават Южна и Северна Корея, Китай, Индия, Пакистан, Иран. При това повечето от тези страни или граничат с Русия, или са близо до нея. И само две страни - Русия и САЩ, нямат право да имат подобни ракети, което не може да продължи вечно", коментира Иванов.
Това е много опасен ход, коментира пред "Время новостей" ген. Виктор Есин, бивш командващ стратегически ракетни войски. САЩ могат също да излязат от договора и да разположат свои ракети в балтийските страни и те ще бъдат по-близо до руските стратегически обекти от Централна Европа.