Прокуратурата следи сайтове за антики в Германия, Австрия, Швейцария и САЩ и проверява дали в тях не се предлагат предмети с произход от България. Това е част от мерките срещу контрабандата на антики. Ако се засекат такива предмети, до съответната държава ще бъде пратена съдебна поръчка за съдействие. Това научи "Сега" от висши магистрати. Именно в хода на тази проверка се е стигнало до информацията, че братът на бившия главен прокурор Никола Филчев Ангел е замесен в канал за антики. В негов сайт били засечени монети, за които се предполага, че са част от откраднатите от музея във Велико Търново преди година. Ангел Филчев от години живее в САЩ. През 1998 г. той бе арестуван за контрабанда на антични предмети. Дни по-късно обаче делото срещу него е прекратено. По това време Никола Филчев е зам.-министър на правосъдието. Информация за това изтече в медиите в четвъртък.
Проблемът обаче е, че на изчезналите монети от Търново снимки изобщо не са правени, твърдят запознати. Затова дали точно те са в сайта се установява по показания на различни експерти, които някога са ги виждали. Липсата на снимков материал всъщност бил основен проблем в много от музеите.
След публикациите няма никакъв шанс Ангел Филчев да бъде подведен под наказателна отговорност. Висши прокурори предполагат, че ако наистина е притежавал монетите, то със сигурност вече се е отървал от тях. Ако въпросните монети са от музея или пък са други, изнесени незаконно, ще бъде образувано дело срещу неизвестен извършител. Но задължително условие е те да са в наличност, обясниха запознати.
Още преди месец "Сега" писа, че 4000 монети от откраднатите при грандиозния обир на музея във Велико Търново се продават в сайта за онлайн търговия eBay. Това алармира Тодор Чобанов, началник на Инспектората за културно наследство към културното министерство. По думите му съвсем скоро те ще бъдат продадени в САЩ или Европа.
ПРОВЕРКА
Вече близо година се точи проверката на иманярските дела и музеите, наредена от главния прокурор Борис Велчев. Едва в края й, който засега остава в неясното бъдеще, ще бъдат проверени и частните колекции. "За да стигнем до тях, трябва да имаме категорично доказан предмет с престъпен произход. Преди да отидем там, трябва да знаем какво търсим", обясняват обвинители.
Разбираме от дописката, че да кесиш пред компа през работно време и да цъкаш из нета всъщност е задача с висока степен на обществена значимост. А през това време половината население на държавата се препитава с ровене по археологически богатства с (не)гласната подкрепа на полиция, прокуратура, общински власти. Добре, че имаме честни бизнесмени, които сън не ги лови как да върнат изтърваните обществени богатства обратно в родината...
Онова, което агаряните не помляха за 500 години, ние го унищожихме за няколко десетилетия. Ето как изпъхлнихме завета на вожда и учителя Димитров. Народ от отличници, как да не го разцелуваш...