Първата среща на Гергана Грънчарова като министър по европейските въпроси бе с представителя на Еврокомисията у нас Майкъл Хъмфрис (вляво) и с германския посланик Михаел Гайер. |
Изборът й стана повод за оживени дебати в залата. Десните оспориха необходимостта от запазване на тази длъжност и поискаха да знаят какви ще са функциите на Грънчарова. Станишев обясни, че сред задълженията й са да координира изпълнението на ангажиментите ни към ЕС, да изготвя проектопозициите на правителството на високи европейски форуми, да ръководи заседанията на Съвета по европейски въпроси към МС.
"Атака" бойкотира избора на Грънчарова, която по думите на Павел Шопов принадлежала към "глобалистката шайка" в България. И спорът се пренесе на полето на антиглобализма.
От БСП само Кристиян Вигенин защити царистката. Най-ревностни нейни адвокати бяха съпартийците й Пламен Панайотов, Станимир Илчев и Олимпи Кътев. Всички те подчертаха, че евроинтеграцията на България в ЕС не свършва на 1 януари 2007 г., затова постът бил не само необходим, но и особено ключов. Панайотов напомни и за коалиционното споразумение и формулата 3:5:8. Илчев пък изтъкна професионалните и личните достойнства на Грънчарова, които щели да събират погледите на колегите й от ЕС.
"Тя е много симпатична, но това едва ли е достатъчно, за да бъде министър", контраатакува Иван Сотиров от ОДС.
След час и половина препирни новата евроминистърка се закле пред депутатите да служи на народа, благодари на премиера и обеща да продължи добрите практики на Кунева.