Ако някакъв тип возила изобщо могат да съперничат на маршрутните таксита по количество акумулирани ругатни, това несъмнено са "баничарките". Генетично предопределени за служебно ползване от нереализирани пилоти, товаропътническите фургони са не само поразително грозни, а и стъписващо пъргави в градския поток. Дребният бизнес вирее благодарение на тях, но това обстоятелство рядко потиска желанието за варварска саморазправа с безпардонните им водачи.
"Баничарките" обаче имат и друг живот. Освен за превоз на тестени изделия и бояджийски материали тези бедни роднини на традиционните комбита могат да бъдат верни семейни приятели. Най-често съвместяват и двете споменати функции, което ги прави особено търсена стока на вторичния пазар. Мащабът на търговията с такива фургони би втрещил неизкушените от темата. Пред останалите стои въпросът към кой от най-разпространените модели на пазара да се насочат.
"Пежо" Partner/"Ситроен" Berlingo (1996-сега)
Франция с право може да се смята за родина на "баничарките". Това обяснява защо нов живот в сегмента бе вдъхнат именно там. В средата на 90-те в PSA взеха решение да разработят товаропътническо комби на платформата на "Пежо" 306/"Ситроен" ZX, но проектът стигна много по-далеч. Моделът получи задното торсионно окачване на старото комби 405, което позволи да бъде освободен много по-практичен и обемен товарен отсек заради липсата на амортисьорни стойки. Резултатът от работата на френските конструктори бе автомобил, който обърна представата за подобен род возила наопаки. "Цивилните" версии Multispace и Combi изведнъж се оказаха идеален вариант за обикновени семейства с табун от дечурлига и голям пес.
Дуетът Partner/Berlingo напомня много повече на лека кола на базата на ван, отколкото обратното. Вози неочаквано плавно за "баничарка", не се бои от магистралите и е в състояние да отговори на почти всякакви нужди. Само да имаше по-яко окачване...
Двигатели:
1124 см3 - 60 к.с. (монтира се само на Partner)
1360 см3 - 75 к.с.
1587 см3 - 109 к.с.
1761 см3 - 90 к.с.
1761 см3 D - 59 к.с.
1868 см3 D - 70 к.с. (препоръчва се)
1905 см3 D - 68/70 к.с.
1997 см3 D - 90 к.с. (препоръчва се)
Слаби места: силно амортизирана ходова част с къс живот; неефективни спирачки; използването на помпата на течността за чистачките при замръзнали тръбопроводи предизвиква изгарянето на бушон, който отговаря за куп други функции; проблемен инжекцион "Сименс" в модификациите HDi; течове на масло от трансмисията и гарнитурата на картера; повредена бобина на запалването; компромисно качество на сглобката в интериора; несъобразена с обема на салона вентилационна и отоплителна система; неточни показания на уреда за горивото; протекли горивопроводи на бензиновите модификации; дефектиращ генератор; повредена бензинова помпа
Силни страни: добра антикорозионна подготовка на купето; практичен салон и огромен полезен обем; тяговити и икономични дизелови двигатели; високо търсене на вторичния пазар.
"Форд" Courier (1991-2001)
Във вътрешнофирмената номенклатура на "Форд" името Courier се ползва за синоним на работен кон. С него наричат возила от най-различни класове, но задължително от бранша на градските тежкоатлети. Възможно най-неподходящото приложение на названието видя бял свят в началото на 90-те, когато не особено качествената Fiesta бе натоварена със сложната задача да мъкне товарна кабина на анемичния си гръб.
Автомобилите, произведени преди 1996 г., трябва да се избягват автоматично. Гният, оборудвани са с архаични двигатели, а малолитражното им окачване буквално се разчеква при по-интензивна експлоатация. Товаропътническите модификации са рядкост, пък и конструкцията като цяло принадлежи на 80-те. След това настъпват положителни промени, но каузата така или иначе е загубена под напора на френската конкуренция.
Двигатели:
1299 см3 - 60 к.с.
1388 см3 - 90 к.с. (препоръчва се)
1753 см3 D - 60/75 к.с.
Слаби места: откровено ниско качество на изработката до 1996 г.; слаба антикорозионна защита на каросерията; тракащи ангренажни вериги на 1,3-литровия двигател; амортизирано окачване (нерядко с деформации на носачи, които се познават по неравномерно износените гуми); дефекти на скоростните кутии; дефектни сегменти предизвикват неизправности на 1,4-литровия двигател; отчетени са случаи, в които педалният възел се разглобява и лишава водача от възможността да спира и да сменя предавките; накладките и дисковете на предните спирачки се износват изключително бързо; проблемни брави и ключалки; течове от охладителната система; скъсано жило на газта; износен разпределителен вал и ангренажен ремък; остарели и напукани спирачни маркучи
Силни страни: евтина и лесна поддръжка; ниски цени на употребяваните екземпляри и резервните части.
"Опел" Combo (1995-2001)
Историята на Combo повтаря почти напълно сюжета с Courier, но има доста по-розов оттенък. Разработен на базата на Corsa B, моделът практически не се различава механично от популярната малолитражка на "Опел". Приликите обаче свършват до колонката на предната врата. Зад нея следва чувствително удължение на междуосието и огромен контейнер, проектиран така, че да поема т.нар. "европалета", с което Combo веднага се наложи на пазара.
Окуражени от засиления интерес към пътническите версии на "баничарките" в средата на 90-те, германците пуснаха и петместната модификация Tour близо година, преди PSA да разклати пазара с Berlingo/Partner. Модата на тези бюджетни решения за семейния транспорт скоро отстъпи място на микровановете, но Combo и досега си остава един от най-популярните модели в сегмента.
Двигатели:
1389 см3 - 60 к.с. (препоръчва се)
1686 см3 D - 60 к.с.
Слаби места: проблемен катализатор на бензиновите модификации; износени ролки на ангренажния ремък; течове от отоплителната система в купето (следи от тях остават под формата на влага и корозия под мокета); труден старт в студено време, повреден електронен модул на запалването и износено предно окачване на дизеловите версии; незадоволителна антикорозионна подготовка; всичко, което важи за Corsa B - затруднено превключване на предавките, некомфортна возия, неизправности по електрическата инсталация.
Силни страни: здрави и непретенциозни двигатели; евтина поддръжка; задоволително качество на изработката; механика със съвсем приличен ресурс.
"Рено" Kangoo (1998-сега)
След като дълги години владееше по-голямата част от класа на товаропътническите фургони, "Рено" реши най-сетне да се раздели с популярния си Rapid. "Баничарката" на базата на R5 отстъпи място на може би най-кокетния модел от тази категория, създаван някога. Kangoo се появи две години след дуета Berlingo/Partner, но почти веднага скъси преднината му благодарение на отличните двигатели, нетрадиционния дизайн и богатата гама от модификации.
Моделът продължава да се произвежда, а френските конструктори постоянно го усъвършенстват, което му помага да се задържи в челото на набъбващата конкуренция. Това изобщо не пречи да бъде препоръчан и в по-ранните си варианти, въпреки че преди 2000 г. страда от някои детски болести. Дизелите са скъпи, но определено си струват. 1,4-литровата бензинова модификация също заслужава интерес.
Двигатели:
1149 см3 - 59/60/75 к.с.
1390 см3 - 75 к.с.
1598 см3 - 82/95 к.с.
1461 см3 D - 57/61/65/68/82/84 к.с.
1870 см3 D - 55/65/80 к.с. (препоръчва се)
Слаби места: лишен от каквато и да било антикорозионна защита оригинален ауспух (през 2001-а "Рено" дори сменя доставчика); компромисна сглобка на салона преди 2000 г.; неточни сигнализации на датчика за изправността на еърбега; износени уплътнения на водещите релси на плъзгащите се врати; ръжда по сглобките на каросерията; износени спирачки и окачване; протрита тапицерия на седалките; течове на масло от различни гарнитури на двигателя.
Силни страни: неочаквано симпатичен за "баничарка" дизайн; голяма част от колите са оборудвани богато по стандартите на сегмента; ергономичен салон; пъргави и икономични двигатели независимо от модификацията; един от малкото модели в класа, който се предлага във версия с двойно предаване.
"Фолксваген" Caddy/"Сеат" Inca (1995-2003)
Неоправдано скъпа за едни и съвсем логично позиционирана като цена за други, "баничарката" на VAG сякаш винаги е била наоколо. Моделът започва кариерата си като товаропътническа версия на първия Golf в края на 70-те. През 96-а на нейно разпореждане бе предоставен дори брандът "Сеат", чиято Inca тихомълком изчезна от гамата през 2003 г. в угода на новия спортно-емоционален имидж на испанската марка. В Европа почти никой не знае, че германците продаваха дори "Шкода" Felicia Pick-up под името VW Caddy на някои пазари.
Скъпа или не, "баничарската" версия на Polo се продава относително добре, за което свидетелства изобилието й по пътищата. Произвежда се в Испания и това обяснява някои пробиви в качеството. В България няма сериозен шанс срещу френската конкуренция, но на втора ръка определено заслужава интерес.
Двигатели:
1390 см3 - 75 к.с.
1391 см3 - 60 к.с.
1598 см3 - 75/102 к.с.
1984 см3 - 109 к.с.
1846 см3 D - 64 к.с. (монтира се само на Inca)
1896 см3 D - 64/75/90 к.с. (препоръчва се)
Слаби места: колебаещо се качество на изработката заради испанската сглобка; бедно оборудване - сервоволан може да липсва дори в по-луксозните пътнически версии; шумни дизелови модификации; силно износени предни гуми, спирачни дискове и накладки; ръжда по вратите и рамките им; при ниски температури влагата в картера на 1,4-литровия двигател кондензира и запушва отдушника на коляновия вал, което понякога води до намалено смазване и повреда на мотора; ангренажният ремък на турбодизеловите модификации трябва да се сменя по-често от предписаното в заводските спецификации, за да се избегнат тежки повреди заради скъсване; трудно превключване на предавките; силно износен съединител; висока цена.
Силни страни: изненадващо солидно и предсказуемо пътно поведение за "баничарка"; богата гама от пъргави и икономични двигатели; пътническите версии возят като автомобил с по-големи габарити; прилична ергономия; ниско ниво на обезценяване.
Цени на седем от най-популярните товаро-пътнически фургони на възраст до 7 години в зависимост от модификацията:*
"Пежо" Partner, 2000 г. : 5400 - 11 500 лв. (нов: 20 936 - 32 160 лв.)
"Ситроен" Berlingo, 2000 г. : 5500 - 13 300 лв. (нов: 21 162 - 30 534 лв.)
"Форд" Courier, 2000 г.: 5300 - 7200 лв. (нов: 21 588 - 24 792 лв.)
"Опел" Combo, 2000 г.: 5300 - 7100 лв. (нов: 22 230 - 24 898 лв.)
"Рено" Kangoo, 2000 г.: 5300 - 12 600 лв. (нов: 20 640 - 31 588 лв.)
"Фолксваген" Caddy, 2000 г.: 6400 - 10 200 лв. (нов: 23 038 - 31 018 лв.)
"Сеат" Inca, 2000 г.: 5800 - 8400 лв. (нов: 21 936 - 27 190 лв.)
* По данни от "Ойротакс Шваке"
Резултати от краш тестовете за пасивна безопасност по данни на EuroNCAP, http://www.crashtest.com (*) и http://www.folksam.se (**):
"Пежо" Partner/"Ситроен" Berlingo (2005 г.) - 4/5 (n/a*) (n/a**)
"Форд" Courier ("Форд" Fiesta, 1996 г.) - 3/5 (3/5*) (3/5**)
"Опел" Combo ("Опел" Corsa, 1996 г.) - 2/5 (2/5*) (3/5**)
"Рено" Kangoo ("Рено" Megane, 1998 г.) - 4/5 (n/a*) (n/a**)
"Фолксваген" Caddy/"Сеат" Inca ("Фолксваген" Polo, 1996 г.) - 3/5 (3/5*) (3/5**)
|
|