Големите издатели на учебници се възпротивиха на предложени от министерството на образованието промени в наредбата за оценяване и одобряване на учебници. Основното им притеснение е, че в поправките липсва гаранция за обективно оценяване на проектите.
Комисиите по оценяване ще са от 3 до 9 души, а не 5, както е сега, предвижда МОН. Проектите на учебници да се оценяват от експерти поотделно - по съдържание, графичен и полиграфичен дизайн. Според сега действащата наредба цялата комисия дава обща оценка по съдържанието, графичния и полиграфическия дизайн на проекта. Идеята е, че когато оценителят работи сам, ще има по-голяма обективност, защото в рамките на комисията някои членове е възможно да влияят на мнението на други, аргументират промяната от МОН.
Според издателите обаче така на преден план е изведен субективният подход. Те се опасяват, че новата процедура създава риск от корупция. В становище до МОН по предложените промени от асоциацията "Българска книга" изразяват опасение, че няма ясни критерии за подбора на оценителите, както и къде ще се извършва оценяването на проектите на учебници. Ограничава се участието на учителите при класирането на книгите, твърдят издателите. Според тях поправките дават възможност, ако един оценител по личен вкус не хареса даден проект, той да отпадне от по-нататъшното оценяване.
Друг аргумент на асоциацията е, че процедурата за избор на учебници за 6 клас вече е започнала по други правила през август м. г. Ако поправките бъдат приети и влязат в сила веднага, се нарушава законът за нормативните актове, твърдят от АБК. В него пише, че при вече открита процедура не може да се променят условията за провеждането й.
"Те се опасяват, че новата процедура създава риск от корупция"
То сякаш досега процедурата изключваше корупция...Крадецът вика:"Дръжте крадеца"