:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,753,130
Активни 513
Страници 9,597
За един ден 1,302,066

Издатели срещу идеите на МОН за оценяване на учебниците

Големите издатели на учебници се възпротивиха на предложени от министерството на образованието промени в наредбата за оценяване и одобряване на учебници. Основното им притеснение е, че в поправките липсва гаранция за обективно оценяване на проектите.

Комисиите по оценяване ще са от 3 до 9 души, а не 5, както е сега, предвижда МОН. Проектите на учебници да се оценяват от експерти поотделно - по съдържание, графичен и полиграфичен дизайн. Според сега действащата наредба цялата комисия дава обща оценка по съдържанието, графичния и полиграфическия дизайн на проекта. Идеята е, че когато оценителят работи сам, ще има по-голяма обективност, защото в рамките на комисията някои членове е възможно да влияят на мнението на други, аргументират промяната от МОН.

Според издателите обаче така на преден план е изведен субективният подход. Те се опасяват, че новата процедура създава риск от корупция. В становище до МОН по предложените промени от асоциацията "Българска книга" изразяват опасение, че няма ясни критерии за подбора на оценителите, както и къде ще се извършва оценяването на проектите на учебници. Ограничава се участието на учителите при класирането на книгите, твърдят издателите. Според тях поправките дават възможност, ако един оценител по личен вкус не хареса даден проект, той да отпадне от по-нататъшното оценяване.

Друг аргумент на асоциацията е, че процедурата за избор на учебници за 6 клас вече е започнала по други правила през август м. г. Ако поправките бъдат приети и влязат в сила веднага, се нарушава законът за нормативните актове, твърдят от АБК. В него пише, че при вече открита процедура не може да се променят условията за провеждането й.
3
1614
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
26 Март 2007 09:44
"Те се опасяват, че новата процедура създава риск от корупция"
То сякаш досега процедурата изключваше корупция...Крадецът вика:"Дръжте крадеца"

26 Март 2007 10:09
Докато проектите за учебници не престанат да се оценяват от "експерти" и не се връчат на действащи учители учениците ще продължават да учат по неадекватни издания
26 Март 2007 15:24
Любимата думичка - корупция.Примерът на Народното събрание за употребата и е заразителен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД