Европейската зелена партия се включи в сагата с незаконния строеж в парк "Странджа". В писмо до българската Зелена партия групата на зелените в европарламента настоя българското правителство да се намеси и да спре незабавно строежа край с. Варвара.
Зелените се намесват в момент, когато природен парк "Странджа" може да бъде заличен като защитена територия. Миналата седмица фирмата инвеститор във Варвара "Краш 2000" заведе дело във Върховния административен съд срещу акта за обявяване на парка за защитена територия. Мотивът на фирмата е, че границите на парка не са изяснени в заповедта. Делото бе отложено за месец май. Дотогава ще тече експертиза за границите на парка.
Миналата година ВАС вече заличи една защитена местност - "Камчийски пясъци" до варненското с. Шкорпиловци, по искане на фирма "Рийс интернешънъл", която смята да строи курорт там. Основанието на съда беше, че една малка част от южната граница на местността не е указана точно. Сега екоминистерството се готви да обяви наново местността за защитена.
В края на миналата година петчленен състав на ВАС обяви строежа на двете вилни селища "Златна перла" 1 и 2 във Варвара за незаконен. Освен че е в зоната на парка, където строителството е забранено, градежът не е минал и екологична оценка. Фирмата строи върху 16 дка, но формално е разделила проекта на 2, за да избегне необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда. ОВОС не е задължителна за проекти под 10 дка. "Краш" твърди, че е получила съгласувателно решение за строежа лично от зам.-министъра на околната среда Йордан Дардов. Той обаче няма правомощия за такова решение. Когато се разбра за документа, Дардов обяви, че не е издаден от него и подписът му е бил фалшифициран. В края на 2006 г. екоминистърът Джевдет Чакъров обяви, че тече вътрешно разследване за случая, но не е известно дали то е приключило.
Голяма част от вилното селище е разпродадена на зелено на чужденци. Повече от 60 британци са ужилени от инвеститора. Фирмата твърди, че е спряла строителните работи.
Зелените са обезпокоени и от пропуски в българското екозаконодателство, които позволяват да се строи в териториите, които ще влязат в паневропейската мрежа от защитени зони "Натура 2000".
|
|