Британско-иранската криза за пленените в Персийския залив 15 британски моряци се усложни още повече вчера. Иран разпространи писмо на още един от британските моряци. "Навлязохме в ирански води без разрешение и бяхме арестувани от иранската брегова охрана. Бих искал да се извиня на иранския народ за това", гласи писмото на Натан Съмърс, цитирано от агенция ИРНА. Той уверява, че отношението към тях е добро. Това е "срамна разработка", коментира външното министерство в Лондон. Второ писмо на Фей Търни, единствената жена сред 15-те пленени моряци, бе разпространено също вчера, но от иранското посолство в Лондон. В него Търси също казва, че британският патрул е навлязъл в ирански териториални води. Потвърждава също, че към нея и останалите задържани се отнасят "топло и гостоприемно". В писмото си обаче тя пита защо Лондон не изтегли британския контингент от Ирак. Освен това самото писмо е адресирано до британския парламент, а не до премиера Тони Блеър. "Таймс" пише, че Блеър е почервенял от гняв. И второто писмо на 26-годишната майка и съпруга е на скован английски език. Това кара някои лингвисти да предположат, че текстът е написан в оригинал на фарси и след това е преведен на английски.
Междувременно Техеран изпрати нота до Лондон с искането "да се дадат необходимите гаранции, че нарушаването на иранските териториални води няма да се повтори". Говорителка на Външно заяви, че Лондон "сериозно разглежда" нотата и подготвя отговор.
Двете страни убеждават света в правотата на своите позиции. Според Лондон сателитните снимки показват, че британците са задържани в иракски води. Техеран твърди, че патрулът е влязал в негови води.
Според френския в. "Фигаро" Иран е предизвикал инцидента, за да диктува външната политика на Лондон. Иран вдига залога, добавя изданието.
Междувременно Лондон удари на камък в усилията да спечели тотална подкрепа срещу Иран. Съветът за сигурност на ООН прие мек вариант на реакция по случая заради позицията на Русия. "Файненшъл таймс" го окачестви като "разводнена подкрепа". Сега Лондон търси по-безкомпромисен вариант в рамките на ЕС. Техеран обаче го предупреди, че ако продължи с търсенето на международна подкрепа, ще съди 15-те моряци.
|
|