От българските евродепутати единствено Димитър Стоянов ("Атака") се обяви завчера в Европарламента (ЕП) срещу плана за бъдещия статут на Косово, съобщи на "Сега" пресслужбата на ЕП. Евгени Кирилов от БСП и Станимир Илчев от НДСВ се въздържаха при гласуването на резолюция, която подкрепя плана на пратеника на ООН Марти Ахтисаари, а останалите наши пратеници в Брюксел я одобриха.
Димитър Стоянов обясни в залата отрицателния си вот по следния начин: "Европа трябва да спре да се меси на Балканите, защото предизвиква само по-лоши неща. Оставете Балканите на мира! Гласувах против доклада, приет от ЕП, относно бъдещето на Косово, защото ми омръзна да слушам колко зле и как безмилостно са дискриминирани албанците. Никой не е преброил сърбите, избити и изхвърлени от Косово от албанските главорези. Нито колко православни църкви бяха унищожени и превърнати в складове и в конюшни от тези наркотрафиканти, за които това е основното нещо, от което си вадят прехраната."
Докладът на ЕП, написан от "зеления" холандец Йост Лагендайк, бе подкрепен с 490 гласа срещу 80 при 87 въздържали се. Най-големи възражения получи формулировката "наблюдаван суверенитет" на Косово. Предния ден външната комисия на ЕП я отхвърли само с един глас мнозинство. Но в пленарната зала тя мина с мнозинство от 51 гласа. В спора за нея настъпи явно разминаване между позициите на българските евродепутати, включително и от тройната коалиция. НДСВ и ДПС гласуваха положително заедно с депутатите от СДС и ДСБ. БСП се противопостави заедно с "Атака", а един се въздържа (Георги Близнашки от БСП).
ПЛАНЪТ
Резолюцията на ЕП предлага за Косово достъп до международни финансови организации; ясно определяне ролята и мандата на международното присъствие; децентрализацията на областта със съществена автономия в ключови сектори; съхраняване на мултиетническия характер на Косово; сформиране на леко въоръжени многонационални косовски сили за безопасност с ограничен периметър на действие и под прекия контрол на КФОР; териториална цялост на всички съседни държави. Депутатите от ЕП поискаха и облекчаване на визовия режим с Косово, за да се увеличат възможностите за пътуване в държавите от ЕС.
"Европа трябва да спре да се меси на Балканите, защото предизвиква само по-лоши неща. Оставете Балканите на мира!"
Като оставим настрана вярно ли е или грешно твърдението, лошо впечатление прави говоренето в трето лице. Може би доведеният син иска да подчертае, че той не е съгласен, но същевременно е факт че ние също сме в Европа и в ЕС. Със самото си присъствие и с възможността да се изкаже, новоизлюпеният политик го потвърждава.
После да не се чуди че го приемат с насмешка. Дори ако по случайност каже нещо вярно, няма да има кой да го чуе. Такъв "имидж" си е създал.