Румънци чакат за работни визи пред британското посолство в Букурещ, за да отидат законно на гурбет във Великобритания. |
Мащабите са огромни. В Молдова паричните преводи от чужбина съставляват 30% от брутния вътрешен продукт (БВП), в Таджикистан и Босна и Херцеговина - 20%, в Сърбия и Албания - над 15%. Сумите възлизат на почти един милиард долара в Молдова за 2005 г. и на близо 2 млрд. долара в Босна и Херцеговина.
По последни данни на БНБ от ноември 2005 г. до ноември 2006 г. сумите, изпратени от българските емигранти, надхвърлят 1 млрд. евро и са приблизително 5% от прогнозирания размер на БВП за миналата година. Едно от обясненията за сравнително ниския показател за страната ни е, че 80 на сто от българите не прехвърлят парите си по банков път, а ги пращат по хора на ръка. Икономисти на Световната банка обясняват тази нагласа с краткия престой на българските гастарбайтери в чужбина и традиционните им предпочитания към парите в брой. Освен това те нямат доверие в банковата система, след като тя ограби спестяванията им през 90-те години.
"Факт е, че много от паричните потоци от чужбина преминават през т. нар. неформални канали, и затова не могат да бъдат включени в официалната статистика", казва Брус Квилин, автор на доклада на Световната банка. Според него в действителност сумите са много по-големи. Под неформални канали се разбира изпращането на пари не по банков път, а по приятели или близки, които пътуват до родината. "Голяма част от емигрантите пребивават нелегално в чужбина или пък са сезонни работници в селските райони и поради тази причина нямат достъп до банки", обяснява Брус Квилин.
Типичният емигрант, който в днешно време напуска родината си в Източна Европа, е млад, с образование, в повечето случаи семеен, но все още бездетен. Завръщането в бившата етническа родина или бягството от размирни региони са мотиви от миналото. Основната причина за миграцията в наше време е търсенето на по-добри условия на живот.
Според официалната статистика изселниците изпращат средно в родината си 500 долара месечно, което съответства на близо 20% от доходите им. За много семейства в Източна Европа паричните преводи от чужбина са единствен източник на доходи, казва Брук Квилин, като пояснява, че 11 на сто от общата сума на паричните преводи от чужбина се губи заради прекалено високите трансферни такси.