Мнозинството за n-ти път вероятно ще отхвърли в пленарната зала днес проектозакона за санкции при конфликт на интереси. Вносителят Филип Димитров успя вчера отново да го вкара в дневния ред на парламента и предизвика едночасови дебати. Той обаче пак не срещна разбиране от управляващата коалиция.
Текстовете предвиждат наказания за укриване на конфликт на интереси да се налагат на хора на административна, висша държавна или изборна длъжност. Това ще рече, че в обсега му попадат депутати, кметове, общински съветници, шефове на агенции, съдии, прокурори, следователи, шефове на държавни и общински предприятия. Законът задължава тези лица незабавно да декларират всеки конфликт, а ако не го направят, да бъдат освобождавани от заеманата длъжност.
Заплатата за времето, в което са укривали своята заинтересованост, ще им се отнема в полза на държавата. Според проекта чиновниците не могат да участват срещу пари в управителни или надзорни съвети на дружества с държавно участие.
Конфликт на интереси е и ако съпругата или съпругът на държавния чиновник, депутат или магистрат сключи сделка или участва в обществена поръчка на същото ведомството, в което работи половинката му. "Но ако жена на депутат спечели обществена поръчка на МС например, конфликт няма", обясни вносителят Димитров. Така е и когато министерски син сключи сделка или спечели обществена поръчка на МС, тъй като се приема, че пълнолетните наследници са отделно семейство, добави той.
В мотивите на вносителя се посочва, че законът ще ограничи шуробаджанащината, която е в основата на корупцията в България.
Депутатите вече приеха промени в закона за държавния служител, които въвеждат ограничения за чиновниците, но според вносителя правилото трябва да се приложи и към хората, които имат водеща роля в държавата и могат да повлияят при вземането на решения.
Комисията по въпросите на държавната администрация отхвърли проекта с аргумента, че проблемът вече е уреден в действащото законодателство. Зам.-шефът й Васил Антонов (КБ) определи проекта като фрагментиран, противоречив и "напълно популистки". Левите бяха категорични, че няма да го подкрепят.
На същата позиция застанаха и от НДСВ. Олимпи Кътев се възмути, че вносителят дори не си направил труда да "среши" и "парфюмира" отхвърлените вече текстове, а предлагал същото нередактирано издание. Той напомни, че тъкмо СДС навремето създало братовчедските приятелски кръгове, които сега се опитва да разбие. Според него въпросът е морален и не може да се облича в законова форма.