Паркирането в по-големите градове на страната ще се превърне в истински ад, ако парламентът одобри поправка в Закона за движение по пътищата, затягаща още повече режима за спиране на автомобили по тротоарите. Според текста коли могат да спират само на точно определени от общината места.
Той бе приет вчера на второ четене в транспортната комисия на НС.
В закона ще бъде предвиден срок, в който местните власти ще трябва да обозначат всички места за спиране на коли. Според Иван Иванов от ДСБ това може спокойно да стане и до 1 януари 2008 г., но други депутати настояха срокът да се дебатира по-късно.
В сега съществуващия закон няма забрана за паркиране на тротоар. Глоба до 30 лв. може да се наложи на водач, който е спрял на изрично забранено място или не е спазил разстоянието от поне 2 метра до сградата. Най-често обаче санкциите се разминават. Ако колата е в "синя зона", практиката е тя да бъде вдигната или да й се поставят скоби.
Занапред общините ще трябва специално да слагат знаци, че тротоарът е разрешен за паркиране, иначе водачът ще е в нарушение. Остава в сила и ограничението, че това се отнася за коли, тежки до 2.5 тона. За останалите в закона и сега има изрична забрана.
Според юриста на КАТ Марин Раковски знаците ще са два вида: или пътен, или специална маркировка, но това ще се решава допълнително. "Много кметове от провинцията се оплакват от разбитите тротоари", каза шефът на държавно-обществената комисия по безопасност на движението Алекси Кесяков.
Единствено депутатът Ваня Цветкова от НДСВ се сети да попита вносителите дали е реалистично да вярват, че общините ще похабят толкова много средства, за да обозначат всеки тротоар, но не получи отговор. Против мярката гласува и Борислав Ралчев от НДСВ. Шефът на комисията Йордан Мирчев упрекна вносителите, че "все си измислят нови поводи за глоби, а не мислят как да съберат настоящите", но въпреки това гласува "за". Никой не постави като проблем липсата на достатъчно паркинги на приемливи цени, на които автомобилите да могат да спират.
Депутатите отрязаха искането за сини буркани на ред ведомства, но изобщо не засегнаха въпроса за ограничаване на специалния режим на движение на депутатските коли. Преди второто четене в проекта бяха прибавени предложенията сини буркани да получат колите на прокурорите, на изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" към транспортното министерство, военнокомендантските коли. "Ако дадем на прокуратурата, трябва да дадем и на следствието и съда. Ако дадем на една изпълнителна агенция, трябва да дадем и на останалите. А военният министър, като иска да го охраняват, си има кола на НСО", отряза ги Иван Иванов от ДСБ и убеди колегите си да не пипат закона в това отношение.
|
|