Украинските политици призоваха международни посредници, които да помогнат за разрешаване на политическата криза в страната, съобщиха световните агенции. Върховната рада помоли за това дори папа Бенедикт XVI. Парламентът поиска той да спре намесата в политиката на Апостолическата римска църква в Украйна, съобщи Ройтерс. Тя има голямо влияние в Западна Украйна.
Някои от високопоставените фигури в украинската католическа църква, включително и кардинал Лубомир Хусар, приветстваха указа на президента за предсрочни парламентарни избори като единствения път за излизане от политическата криза. Призивът на католическата църква бе подкрепен и от главата на една от трите източноправославни църкви в Украйна, които се борят за надмощие сред предимно православното население на страната.
В борбата за власт с президента Виктор Юшченко украинският премиер Виктор Янукович е разговарял по телефона с австрийския канцлер Алфред Гузенбауер. По думите на Янукович неутрална Австрия се ползвала с голямо доверие. Премиерът възнамерявал да помоли евентуално за посредничество Полша и Русия.
Руската Държавна дума изрази вчера в декларация сериозно безпокойство от вътрешнополитическата криза в Украйна, предаде ИТАР-ТАСС. Думата споделя мнението, че решението на украинския президент за разпускане на парламента е неконституционно, отбелязва агенцията.
Виктор Янукович заяви, че президентът Виктор Юшченко по конституция няма право да го уволни, съобщи в. "Известия". Според него "правителството може да бъде разпуснато само след решение на Върховната рада и никакъв друг вариант, включително указите на президента, не съществува".
Пропрезидентската партия "Нашата Украйна" и опозиционната партия Блокът на Юлия Тимошенко (БЮТ) са се договорили премиерът на страната да бъде от тази политическа сила, която набере мнозинство при победа на парламентарните избори през май, съобщи депутатът от БЮТ Олег Белорус. Според последни проучвания БЮТ има предимство пред "Нашата Украйна", следователно Юлия Тимошенко ще е евентуално бъдещият премиер.
|
|