Само след 13 години на България няма да й достигат повече от половин милион работещи, за да издържа пенсионерите и децата. |
Ускореното застаряване на населението ще продължи да бъде основен проблем за икономиката - малкото на брой работещи ще трябва да издържат с данъците и осигуровките си и децата до 15 години, и многото пенсионери, посочи подуправителят на НОИ. Според Караиванова демографските процеси ще са съпроводени с постепенно увеличаване на хората между 55 и 64 г. Тази група е обект на системен мониторинг и мерки за повишаване на заетостта.
Според изследвания на ЕК от 2006 г. първоначално доходите на глава от населението няма да намалеят рязко, защото и населението намалява. В средата на века обаче стандартът на живот ще се влоши драстично според доклад на ЕК и Комитета за икономическа политика от март 2006 г. Държавата ще трябва да отделя повече средства за пенсионно осигуряване и за здравна система.
Тенденцията може да се компенсира с вдигане на възрастта за пенсиониране, стимули за работа отвъд тази възраст и промоция на личните пенсионни фондове, обясни подуправителят на НОИ. Държавата ще се опита да създаде условия на живот и труд, които да накарат хората над 60 години да се чувстват по-дълго време млади. Целта е да не са физически зависими от младите, а по-продължително време да се чувстват здрави и интелектуално бодри, обясни Караиванова.
И вчера експертите бяха предпазливи за увеличаването на пенсионната възраст. Според главния актюер на НОИ Христина Митрева възрастта за пенсиониране не може да се повиши в следващите години. Според нея първо трябва да има поне 5-годишен гратисен период, в който възрастта да не се повишава. Още 5 години пък ще се изравнява пенсионната възраст, докато жените догонят мъжете и се пенсионират на 63 г. Сега те излизат в пенсия на 59 г., всяка година възрастта се увеличава с 6 месеца и през 2009 г. трябва да стигне 60 г. Третата стъпка е за период от нови 5 години да се повиши пенсионната възраст до 65 г.
ПРОГНОЗИ
Прогнозите на ООН са, че до 2050 г. средната възраст в света ще се е увеличила с 10 години, като най-висока ще е в Испания - 55 години. По данни на Съвета на Европа от 2005 г. средната възраст в Европа е 37.7 години, докато в света тя е 26.4 години. В средата на ХХI век за първи път броят на хората над 60 години ще е по-голям от този на децата до 15 години. За същия период се очаква в средата на века съотношението работещи - пенсионери в света да е 4:1, докато през 2000 г. е било 9:1. В България в момента съотношението е почти 1:1.