:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,599
Активни 716
Страници 8,529
За един ден 1,302,066

Частни висши училища претъпкани със студенти

Снимка: Николай Дончев
Даниел Вълчев
Частни колежи и университети обучават студенти над определения им от държавата максимален брой. Единици са държавните университети, в които се учат повече бъдещи висшисти над разрешеното, установи проверка на "Сега".

Най-драстичен пример е висшето училище "Земеделски колеж" в Пловдив, което обучава 17 пъти повече студенти от допустимото. В него се учат 6851 студенти при капацитет 400. Според ректора на частния колеж доц. Димитър Димитров обаче капацитетът е 1200, а 400 е допустимият прием на година. Той призна, че в колежа са записани много студенти, но уточни, че повечето от тях са на стажове в чужбина. Реално не надхвърляме капацитета, твърди доц. Димитров пред "Сега".

Повече от 9 пъти над разрешения е броят на студентите в друг пловдивски ВУЗ - Европейския колеж по икономика и управление. В него реално се учат 2303 бъдещи висшисти, а капацитетът е 250 студенти. С близо 2000 студенти повече обучава и НБУ. Бургаският свободен университет надвишава капацитета си с над 1110 души.

Рекордьор сред държавните вузове за незаконно обучение е Великотърновският университет "Св.св. Кирил и Методий". Според данните в агенцията по оценяване и акредитация вузът има право да обучава до 10 000 бакалаври и магистри, но реално записаните са 12 355.

В сега действащия закон за висшето образование няма санкция за надхвърляне на капацитета. Очаква се обаче в бъдеще при такова нарушение да се намалява държавната субсидия. За големите държавни университети такава опасност няма. В повечето от тях има по няколко хиляди свободни места. СУ може да приеме още 5000 студенти, за да достигне капацитета си от 28 500. Незапълнените места в Техническия университет в София са близо 12 000, а в Русенския университет - около 4000.
18
3332
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
12 Април 2007 01:06
Ако закрият едно 30-40 университета работата може и да потръгне.
12 Април 2007 02:22
На Европа не и трябва учени българи - трябват и бачкатори -роби .
12 Април 2007 02:28
таварисч, по-скоро на българските частни "университети" не им требват подготвени студенти, трябват им бройки, които да плащат учебни такси.
12 Април 2007 05:42
На българските държавни училища и университети никой не вярва!
Студенти, родители, работодатели предпочитат частни университети и училища.
Поради по високото заплащане там преподават по добри специалисти.
Държавните университети са претъпкани от професори протежета на комунистическата номенклатура.Професорите са некадърни, назадничави и все оше пропагандатори на комунизъм!
12 Април 2007 07:44
Учи, мама, за да не работиш
12 Април 2007 09:41
FL, взе ли си хапчетата? Какви частни вузове ти се привиждат? Нали и те са на държавната ясла? Нали и те чакат за субсидии? И какво качество в НБУ???? Качествена е само сградата, която получиха даром... Александър Божков - светило в икономиката... Професорът Дайнов... и все такива боклуци, където в другите вузове не стават за нищо... Боже, колко глупост има на този свят...
12 Април 2007 10:29
Дъщерята учи в Американския.
Говорим си веднъж...
Тате, казва, от това следване в този университет, ми излезе душата от учене. Скъсват ни.
Добре бе, дъще, нали затова си там...
Да, казва, ама я виж в държавните училища - живот си живеят студентите, дават по един рушвет на изпит, и накрая и те като нас ще имат диплома...
И какво да отговоря...?!
12 Април 2007 11:20
Настрадине,
Ами като не иска да учи чак толкова много дъщеря ти, да се премести в български университет и да си гледа кефа! Затова има лесно. Но друг е вече въпроса ако иска да се реализира някъде като добър специалист, който си е получил дипломата с пот на челото, а не по вторият начин.
12 Април 2007 11:29
Много хубаво заглавие!
Частни висши училища претъпкани със студенти



Много са и всички си плащат такси и бакшиши за изпитите. Гова само показва, че благосъстоянието на народа се е повишило. Всеки иска детето му да има тапия. И като плаща става.
12 Април 2007 11:29
Станимир, дипломите на всички акредитирани ВУ са с еднаква тежест у нас и в ЕС.
Никой работодател няма право да подбира според откъде е дипломата; може да подбира по успех, ама нали се сещаш къде се вади по-високия успех и то по-лесно.
Отделно шуробаджанащината...требе ти само легитимна диплома.

Така, че ученето "с пот на челото" е единствено с цел собственото интелектуално развитие на студента.
12 Април 2007 11:34
Требе да се въведе в дипломите отделна графа кой колко е платил за съответния изпит. Да се ориентират по-лесно работодателите!
12 Април 2007 11:43
Честно казано писна ми от едни и същи тъпи коментари по отношение на висшето образование в държавни университети в БГ. Истината е, че няколко от тях са в пъти по-добри от частни като НБУ и Американския. Апропо, не е вярно, че с един рушвет се взима изпит. Това е пълен балон и не знам, кой го е измислил, но докзава, че не е наясно въобще. Изобщо скъксват се да плюят хора, които не а помирисвали университе от минимум 30 години и си говорят просто така. Е, аз завтрших първото си висше образование в СУ и се заклевам, че веднъж не съм се сблъскала с прподавател, които дори дискретно да намекне, че има вариант да се плати за вземане на изпит. Дори е обидно да си помисля, че някой би се унижил да вземе пари. Повечето преподаватели (става въпрос за Философски факултет) са изключително достойни и модерни хора. Идвали са много често и гости - преподаватели от Америка и Франция и със сигурност не са нито по-подготвени, нито по-модерни в мисленето си. Условията вече са друг въпрос, но в това отношение висшето образование е отражение на цялостното състояние на обществото. Просто нещата са свързани.
12 Април 2007 12:45
Интересно на колко от огромния брой студенти в частните университети не им е стигнал бала да влязат в Софийския университет "Св. Кл. Охридски"?
12 Април 2007 14:28
и аз сум кадър на СУ и пари никога не са ми искали.. и образованието дето го получих е на добро ниво. Теоретичната подготовка по нищо не отстъпва на западните университети, биж тежестта на дипломата е друга работа..
12 Април 2007 17:18
Алма Матер е в пъти, в пъти по-качествена от всеки частен ВУЗ в България!
12 Април 2007 20:02
Хванахме се на бас (за 1 лев) с една позната, че до един месец един журналист от една голяма и национална телевизия, изявил голямо желание, няма да направи един материал, за един професионално полуграмотен доректор, прикриван от МОН. "или ще му спрат предаването, ще му спрат темата, или ще го уволнят". Пред журналиста се хванахме, и май спечелих баса.

Оказа се, че и Комисията за дискриминацията при НС наруши закона, и не издаде решение срещу Вълчевия инспекторат в срок. Вече седмица. Сигурно ще му праснат една заддна дата след това.

Какво ни остава? Да образоваме полуграмотните в МОН. В съда. Тежката артилерия дойде, и пак наговори големи глупости.

П Р О Т О К О Л

София, 05.04.2007 година


Върховният административен съд на Република България - Петчленен състав - I колегия, в съдебно заседание на пети април две хиляди и седма година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ КОСТОВА
ЧЛЕНОВЕ: СРЕБРИНА ХРИСТОВА
НИНА ДОКТОРОВА
ГАЛИНА КАРАГЬОЗОВА
ДИАНА ГЪРБАТОВА
при участието на секретаря Мария Попинска
и с участието на прокурора Мария Каменска
сложи на разглеждане дело № 1513 по описа за 2007 година ,
докладвано от съдията ГАЛИНА КАРАГЬОЗОВА

На поименното повикване и след спазване разпоредбата на чл.107 ГПК на второ четене:
КАСАЦИОННИЯТ ЖАЛБОПОДАТЕЛ Министъра на образованието и науката, гр. София - редовно призован, се представлява от юрисконсулти Донева и Христова, надлежно упълномощени.
ОТВЕТНИКЪТ Петко Кръстев Фенерски, гр. София - редовно призован, не се явява и не се представлява.

ЮРИСКОНСУЛТИ Донева и Христова: Да се даде ход на делото.
ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.
ВЪРХОВНИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, петчленен състав, намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, с оглед на което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ДОКЛАДВА КАСАЦИОННАТА ЖАЛБА на министъра на образованието и науката, към която няма приложени писмени доказателства.
Постъпило е възражение от ответника по касационната жалба, към което също няма приложени писмени доказателства.
ЮРИСКОНСУЛТ Христова: Поддържаме касационната жалба. Няма да представяме други доказателства.
ВЪРХОВНИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, петчленен състав, счете делото за изяснено от фактическа страна и

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД ПО СЪЩЕСТВО:
ЮРИСКОНСУЛТ Христова: Моля да уважите касационната жалба по съображенията, изложени в нея и да отмените обжалваното решение като неправилно. Исканата информация от Фенерски не покрива законоустановените критерии за "обществена информация", тъй като резолюциите по движението на тези молби нямат самостоятелен характер и не представляват документи създавани, получавани или съхранявани от задължения по ЗДОИ субект. Тази информация не попада в приложното поле на ЗДОИ. Този закон не се прилага за информация, свързана с информационно обслужване на гражданите и юридическите лица. Неправилен е направения извод от тричленния състав, че министърът е бил длъжен да се произнесе с изричен акт. Представям писмена защита.
ЮРИСКОНСУЛТ Донева: При първоначалното обжалване на делото петчленният състав в мотивите си е приел, че исканата от жалбоподателя информация категорично не е от категорията на "обществена информация" по ЗДОИ. След като ЗДОИ не се прилага произтича извода, че министърът не е задължен да се произнесе с решение. Може би има задължение да отговори с писмо, но това е по друг закон.
ПРОКУРОРЪТ: Касационната жалба е неоснователна, а постановеното решение - правилно и следва да се остави в сила. Спорът по делото е правен и като такъв е преценяван от първостепенния съд. Тричленният състав обосновано е приел, че се касае за процедура по администриране на преписката в министерството. В тази връзка ответника по касация е потърсил информация, заявена на основание чл.24 от ЗДОИ. Нормативната регламентация (а в този смисъл е и непротиворечивата практика на ВАС) изискват изрично произнасяне на задължения субект - аргумент от чл.38 от ЗДОИ. Независимо от становището си по характера на искането, респективно търсената информация министърът е задължен да се произнесе с решение. Последното има съдържание, определено в закона. Като не е направено това, мълчаливият отказ е незаконосъобразен, поради което правилно е отменен от съда.
РЕПЛИКА на юрисконсулт Донева: Образуването на преписката по ЗДОИ е направено от администрацията на министерството. Това не предполага, че непременно тя попада в приложното поле на ЗДОИ.
ВЪРХОВНИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, петчленен състав, счете делото за изяснено и обяви, че ще се произнесе със съдебен акт след съвещание в законния срок.




ПРЕДСЕДАТЕЛ:






СЕКРЕТАР:



15 Април 2007 21:22
няма значение кой къде учи. всичко си зависи от студента, защото във ВУ каквото и да е то само ти дават само насоки, 90% си караш на самоучител.никъде не ти наливат с фуния информацията.
16 Април 2007 11:37
Г-н Станишев,
Ако наистина сте глава на това правителство, потърсете отговорност от министър Даниел Вълчев за това, което става във Великотърновския университет. Как така държавата си затваря очите пред фабриката за фалшиви дипломи и бабаитлъка на една шайка криминално проявени лица, во главе с рактора Харалампиев и кандидата да го наследи(от същата кръвна група) Буров и развява бялото знаме като озлочестена невеста? Ако е заради дебелината на политическия чадър на третия ви коалиционен партньор, чиито кадри (над 90%) получиха дипломи във Велико Търново, моля, споделете публично, че сте безсилни или съучастници в процеса на унищожаване на българското образование. Ако не е така, имате властта да накарате самозабравилите се, някой от тях се чувстват богове(?), да си получат заслуженото. Не само за назидание на останалите, а заради малкото останало достойнство на българската държава. Иначе ректорът-феодал ще продължи да се хвали, че нищо не можете да му направите, защото е работодател на главния прокурор и кой знае, може още да стихоплетства както преди 10 години, само че сега е актуална кавърверсията на някогашните му писания: ”Ще преименуват родната ни Алма Матер. Името си искат солунските братя. Казват, че за тоз духовен храм, по-подхожда име – Иван и Стоян!” Преди беше “Олег и Григорий”. Впрочем Олег и сега с удоволствие лиже задници, в последните 8 години най-вече неговия, но това не му пречи особено! Такива като него има бол не само във ВТУ. Стига сме се оправдавали с времето!Слушайте г-н Сакскобурготски, но преди всичко слушайте народа си: Дойде им времето! Почнете ги вие, за да не ги почваме ние! Черньо Благовестин



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД