Пробните матури не са никак лесни, ако не си се готвил. Това коментираха голяма част от учениците след края на експерименталните изпити по 18 предмета, проведени в събота. 19 589 ученици се явиха на матурите - 81,01% от заявилите желание.
Най-труден на учениците се стори изпитът по математика. Първото ниво е сравнително леко и ученик, който се е готвил, би следвало да се справи с повечето въпроси, коментираха експерти. Голяма част от тинейджърите обаче не бяха доволни от направеното. "Мислехме, че ще е по-лесно", заявиха единадесетокласници след края на изпита. Повечето от тях признаха, че не са се подготвяли предварително.
Второто равнище е доста тежко, коментираха ученици от Софийската математическа гимназия.
"Нас задачите не ни затрудниха много, но голяма част от другите единадесетокласници сигурно не са успели да ги решат", коментираха те. Според част от учениците времето за първото ниво е било малко. За три часа тинеъйджърите трябваше да решат 20 тестови въпроса със отговор по избор от 4 варианта и 10 задачи с отворен отговор. Времетраенето на изпита за второто ниво е 5 часа, задачите са 10, т.е. на задача се падат по 30 минути. На кандидат-студентските изпити се падат по максимум 4 задачи.
Има неща, които не сме ги работили много в час - например анализ на писмен документи или изображение, коментираха тинейджъри от 138-о училище след края на матурата по история. За 4 часа учениците трябваше да решат 12 задачи и да напишат текст. Задачите за първото и второто ниво са еднакви, но текстовете са различни. За първо ниво учениците избират между 3 варианта - отговор на исторически въпрос, анализ на исторически извор и на изображение, а тези за второ - само върху 2 - отговор на въпрос и анализ на писмен документ. Повечето ученици са предпочели първия вариант и са писали отговор на въпроса "Каква е ролята на българското ханство в международния живот на ранносредновековна Европа в края на VII и началото на VIII в". Към него има и 4 насочващи въпроси. Вторият вариант е анализ на каменен надпис от времето на хан Маламир, а третият - анализ на литографията "Свободна България" на Георги Данчов.
"Сравнете политическите възгледи на Георги Раковски и Васил Левски" бе въпросът за второ равнище. При него няма насочващи въпроси. Другият вариант бе анализ на текст из "Обща инструкция" на Княз Александър Дондуков- Корсаков от 1878 г.
Изпитът по философия не затрудни много учениците. Тестът от 20 въпроса и 5 задачи са общи за двете нива, като на второ ниво учениците пишат и философско есе по избор върху 3 фрагмента. "Именно притежаването на общи идеи е това, по което човек се различава напълно от животното" (Джон Лок), "Човек е нищожен, щом съзнава нищожеството си, но същевременно е велик, именно защото го осъзнава" (Блез Паскал) и "Това, което прави нещата случайни, не може да се намира в света, тъй като то отново би било случайно. То трябва да се намира извън света" (Лудвиг Витгенщайн) бяха темите за есетата.
|
|